Przyszłe mamy coraz częściej decydują się na poród w Szpitalu Specjalistycznym im. E. Szczeklika w Tarnowie. Teraz średnio rocznie rodzi się w nim 800 dzieci, to spory wzrost, bo w 2021 roku porodów było ok. 600. Tylko w ubiegłym miesiącu na świat przyszło tutaj 71 noworodków.
Przypomnijmy, iż trzy miesiące temu w szpitalu oddano do użytku wyremontowany oddział ginekologiczno-położniczy. W jednym miejscu znajduje się blok porodowy, ginekologia, patologia ciąży, położnictwo i neonatologia.
Zdaniem dyrektora szpitala Marcina Kuty, wpływ na to, iż coraz więcej kobiet do porodu wybiera ten szpital ma nie tylko nowoczesny sprzęt, ale też kadra z odpowiednim podejściem i możliwość konsultacji przed tym ważnym momentem.
– Po pierwsze oferujemy przygotowania matek przed porodem. To są konsultacje anestezjologiczne związane z przede wszystkim z jak najłagodniejszym przejściem bólu porodowego. To nie jest finansowane z NFZ, tylko nasz autorski pomysł, aby przed znieczuleniem i przed przyjściem do szpitala, młoda mama mogła porozmawiać o tym, jak to będzie wyglądać i przebiegać. Już podczas samego porodu jest obecny anestezjolog i na tyle ile to możliwe jest możliwość złagodzenia tego bólu.
Przyszli rodzice przed porodem mogą przyjść, zobaczyć oddział, porozmawiać z położnymi i przełamać lęki przed tym ważnym momentem.
– Jesteśmy na dwa miesiące przed rozwiązaniem i chcieliśmy odgonić lęki i zobaczyć jak to wygląda od środka i poznać osoby, które tutaj pracują. Jak przyjedziemy na poród to będziemy się czuli pewniej. – Wiadomo, iż też chciałbym, aby moja żona i dzieciątko byli w jak najlepszych rękach i muszę przyznać, iż jak tutaj przyszedłem, to dowiedziałem się gdzie będzie moja żona leżeć, poznałem ludzi, którzy będą się nimi zajmować i jestem za tym, aby korzystać z tego i przyjść wcześniej.
Poza konsultacjami przed porodem pacjentki mogą liczyć także na wiele udogodnień już po tym fakcie. W szpitalu funkcjonuje system rooming-in, który umożliwia przebywanie świeżo upieczonej mamie w jednym pokoju z noworodkiem. Gdy tylko maluch przejdzie pierwsze badania, trafia do jednej sali wraz z mamą.
Szpital wspiera także karmienie naturalne i na miejscu jest dostępny radca laktacyjny, który udziela darmowych rad.
Szpitalne pielęgniarki zapewniają także, iż w tych pierwszych dniach służą pomocą kobietom po porodzie oferując opiekę nad dzieckiem, gdy ta będzie zmęczona po porodzie lub będzie potrzebowała rad dotyczących opieki nad noworodkami.
Nowa ginekologia w starym szpitalu. 'To oddział na miarę XXI wieku’ [ZDJĘCIA]