Schola Cantorum Maximilianum z Józefowa w kategorii chórów mieszanych, chór Alba Cantans z Rzeszowa w kategorii chórów kameralnych oraz Podkarpacki Chór Męski z Rzeszowa w kategorii chórów jednorodnych zostali laureatami VII Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Chóralnej „Sacra Ecclesiae Cantio – Tarnów 2023”. W konkursie wzięło udział 11 chórów z całej Polski.
Po przesłuchaniach w kościele Matki Bożej Fatimskiej, centralnym punktem Festiwalu była uroczysta Msza św. w tarnowskiej katedrze pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Śpiewy wykonały wspólnie wszystkie chóry biorące udział w Festiwalu, czyli około 350 chórzystów.
Jak mówi Marcin Wnęk, dyrygent chóru Zew Gór z Łącka, udział w festiwalu to zawsze motywacja do cięższej pracy.
– Jest to dla nas zawsze taka ogromna mobilizacja do przygotowania nowego repertuaru i przede wszystkim do wspólnego śpiewu podczas Mszy św. w katedrze tarnowskiej, która to na nas robi zawsze ogromne wrażenie, gdyż wtedy występują, śpiewają wszystkie zaproszone chóry. Z roku na rok zauważamy coraz więcej takich aktywności chóralnych w naszej diecezji i nie tylko. Cieszymy się, iż jest coraz więcej tych chórów i iż w chórach pojawiają się również ludzie młodzi. Tak jak u nas w chórze z Łącka to są osoby młode. Bardzo nas to cieszy, iż możemy też te młode osoby zarażać tą miłością do chóralistyki.
Dyrygent chóru Chór Vox Sanctae Margaritae z Dębna Paweł Grabczyński, zaznacza, iż festiwal to doskonała okazja, żeby spotkać się z innymi chórami .
– Po pierwsze możemy porównać swój poziom do innych chórów i zainspirować się tym jak pracują inni. Jest to też motywacja dla nas do dalszej pracy i do dążenia do tej chóralnej doskonałości. Jest to też okazja do spotkania innych chórów, nawiązania różnych znajomości bo tak naprawdę to jest to główna rzecz, która spaja ten chór. Przede wszystkich jest to też wspólna modlitwa. To niesamowite, iż możemy tutaj wspólnie w kilkaset osób wyśpiewać chwałę Bożą tymi samymi utworami które wspólnie przygotowywaliśmy wcześniej. Daje to niesamowity efekt.
Jak dodają Dorota Citak i Katarzyna Rymarczyk-Wajda z chóru Cantores Sancti Jacobi z Powroźnika, dużo prawdy jest w powiedzeniu kto śpiewa, dwa razy się modli.
– Śpiew jest dla mnie najpiękniejszą modlitwą, więc udział w festiwalu to taka modlitwa i spotkanie z Panem Bogiem przez śpiew. – Śpiewem staramy się wyrażać swoją wiarę. Dla mnie ma to też bardzo głęboką refleksję. Staram się po prostu modlić śpiewem i myślę, iż to jest najpiękniejsze.
Jak mówi biskup tarnowski Andrzej Jeż, Tarnów chórami stoi.|
– Zaryzykował bym takie stwierdzenie, iż zawsze jest stolicą muzyki chóralnej ponieważ mamy kilka znaczących chórów. Zauważmy olbrzymie zainteresowanie szkołami muzycznymi I i II stopnia. Bardzo dużo dzieci i młodzieży wraz z rodzicami podejmuję tą drogę doskonalenia muzycznego i myślę, iż to jest początek jakiegoś wielkiego ruchu podnoszenia poziomu muzyki klasycznej, ale także sakralnej.
Jak mówi dyrektor festiwalu ks. Grzegorz Piekarz, wydarzenie ma na celu propagowanie i upowszechnianie sakralnej muzyki chóralnej, a także wzajemne dzielenie się własnymi doświadczeniami.
– Najważniejszych punktem festiwalu jest Msza święta, w której wszystkie chóry gromadzą się nie rywalizując ze sobą i wspólnie wychwalają Pana Boga, więc to jest najpiękniejsze, iż możemy razem uwielbiać Pana Boga w jedności, bez podziałów i to chyba najwięcej daje frajdy, przyjemności i powoduje to, iż człowiek staje się lepszym uczestnicząc w takiej liturgii. Wspólnymi siłami animując muzykę sakralną, muzykę liturgiczną będzie się ten ruch bardziej ożywiał i coraz bardziej rozrastał.
Organizatorem VII Ogólnopolskiego Festiwal Muzyki Chóralnej „Sacra Ecclesiae Cantio – Tarnów 2023” jest Wydział Muzyki Kościelnej Kurii diecezjalnej w Tarnowie.