W niedzielę, 6 kwietnia, w Tarnowie odbędą się uroczystości związane z 85. rocznicą zbrodni katyńskiej. Obchody mają na celu uczczenie pamięci ofiar jednej z najbardziej tragicznych zbrodni II wojny światowej.
Obchody rozpoczną się o godz. 12.00 mszą świętą w intencji ofiar katyńskich, która odbędzie się w kościele XX. Filipinów. Po nabożeństwie uczestnicy przejdą pod Pomnik Nieznanego Żołnierza, gdzie zaplanowane zostały oficjalne uroczystości, w tym składanie kwiatów oraz chwila ciszy, podczas której mieszkańcy Tarnowa uczczą pamięć pomordowanych.
Wystawa w Domu Kultury Westerplatte
Z okazji 85. rocznicy zbrodni katyńskiej, w Domu Kultury Westerplatte do 11 kwietnia dostępna będzie wystawa „Ocalić od zapomnienia Golgotę Wschodu”. Wystawa ma na celu przybliżenie tragiczną historię ofiar zbrodni katyńskiej, ukazując ich losy oraz trudne doświadczenia rodzin, które zostały dotknięte tą bezwzględną eksterminacją.
W ostatni dzień wystawy, 11 kwietnia, odbędzie się okolicznościowa akademia przygotowana przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie. W programie znajdą się recytacje oraz wspomnienia historyczne, które pozwolą zgłębić tematykę zbrodni katyńskiej. Uroczystości zakończy odsłonięcie kolejnego obelisku w Alei Dębów Katyńskich oraz zapalenie symbolicznych świateł pamięci przez uczestników wydarzenia.
Pierwszy bieg pamięci „Katyń… 1940. Biegamy, bo pamiętamy!”
W środę, 9 kwietnia, odbędzie się również pierwszy bieg pamięci „Katyń… 1940. Biegamy, bo pamiętamy!”, który ma na celu upamiętnienie ofiar katyńskich związanych z Tarnowem. Bieg wystartuje sprzed Domu Kultury Westerplatte, a jego trasa przebiegać będzie przez Aleję Dębów Katyńskich. Symboliczne rywalizacje rozpoczną się o godz. 11.15, a bieg dla osób indywidualnych i grup dorosłych o godz. 12.30. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich w Tarnowie, we współpracy z Urzędem Miasta Tarnowa oraz Domem Kultury Westerplatte.
Zbrodnia katyńska – Pamiętamy
Zbrodnia katyńska, która miała miejsce w 1940 roku, pochłonęła życie niemal 22 tysięcy polskich obywateli – oficerów Wojska Polskiego, policjantów, urzędników, lekarzy, profesorów, prawników, inżynierów i duchownych. Wiosną 1940 roku, w ramach brutalnej eksterminacji elity przedwojennej Polski, zostali zamordowani przez sowieckie służby. Ich ofiara przez wiele lat była ignorowana i manipulowana, a przez dziesięciolecia PRL-u cenzura blokowała wszelkie próby ukazania prawdy o tej zbrodni.
W 1990 roku, po wielu latach kłamstw i ukrywania odpowiedzialności, Rosja oficjalnie uznała swoją winę za zbrodnię katyńską, a w 1992 roku na polecenie ówczesnego prezydenta Borysa Jelcyna strona polska otrzymała kopie dokumentów, które potwierdzały odpowiedzialność ZSRR za masakrę.
Obchody w Tarnowie to ważna okazja do oddania czci tym, którzy zginęli w tej tragicznej zbrodni. Udział w nich jest szansą, by przypomnieć o mrocznych kartach historii Polski oraz o bohaterach, których poświęcenie na zawsze pozostanie w pamięci kolejnych pokoleń.