Tarnów upamiętnia 162. Rocznicę Powstania Styczniowego – Kwatera Powstańców Przypomina o Bohaterskich Walkach

4 godzin temu
Zdjęcie: walkach


[See image gallery at rdn.pl] To stąd wychodzili ochotnicy, stąd wysyłano na pole bitwy broń i medykamenty. Tu po zakończonych walkach trafiali ranni.

Tarnów pełnił istotną funkcję w czasie powstania styczniowego. O Bohaterskich Walkach przypomina kwatera powstańców na starym cmentarzu. W 162. rocznice powstania w tym miejscu spotkali się tarnowianie, żeby oddać hołd tym, którzy walczyli o wolną Polskę.

Tak naprawdę Tarnów może sam udziału nie brał, natomiast walki toczyły się za kordonem Cesarskim, czyli po tamtej stronie Wisły i wielu tarnowian, wielu ludzi z tego regionu, z terenu szeroko rozumianej ziemi tarnowskiej uczestniczyło. Mało tego, później po zakończeniu już tych walk wielu powstańców tutaj przybyło i tu leczyli się czy to w lazarecie u Sanguszków czy w szpitalu i wielu z nich pozostało tutaj na zawsze. Ich pamięć warto czcić. Pamiętać nie tylko o tych wydarzeniach, ale przede wszystkim o tych bohaterach, którzy przyczynili się do tego, iż w roku 1918 ostatecznie skończyliśmy z zaborami i możemy żyć w wolnej Polsce.

– mówił Mieczysław Czosnyka z Fundacji im. Jana Szczepanika

W pomoc angażowały się również tarnowskie kobiety, które założyły stowarzyszenie obejmujące opieką potrzebujących.
Heroiczne akty odwagi pojawiały się choćby ze strony dzieci.

– Mamy coś takiego jak dzieci tarnowskie. To była młodzież gimnazjalna. Chłopcy rzędu 12, 13, 14 lat, którzy nic nie mówiąc rodzicom, w ciągu jednego dnia umówili się pod kapliczką św. Walentego i udali się w kierunku kordonu granicznego. Jednak zapobiegliwi rodzice w porozumieniu z żandarmerią zdążyli ich złapać, bo różnie mogłoby się to dla tych chłopców skończyć.

– mówił Wojciech Sypek, nauczyciel historii i historyk

W rocznicę powstania, przed pomnikiem upamiętniającym powstańców wybrzmiał apel poległych, złożono kwiaty oraz znicze.

Sam znajdujący się na starym cmentarzu w Tarnowie pomnik jest bardzo charakterystycznym symbolem upamiętniającym powstanie. Ma formę kopca usypanego z polnych głazów zwieńczonego krzyżem żeliwnym. Do głazów przymocowano herb Rzeczpospolitej Trojga Narodów, tablice z nazwiskami powstańców i dużą tablicę z napisem „1863 Poległym za Ojczyznę”. Całość otoczona jest ogrodzeniem z łańcucha.

Idź do oryginalnego materiału