Tarnowianka powalczy w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu

tarnow.ikc.pl 2 miesięcy temu

Aleksandra Kałucka, tarnowianka reprezentująca AZS Akademii Tarnowskiej, wystartuje w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu, które rozpoczną się już 26 lipca. Wygrała ona bowiem drugą część kwalifikacji olimpijskich we wspinaczce sportowej na czas rozgrywane w Budapeszcie.

Przyszła reprezentantka Polski zakwalifikowała się jako druga po Aleksandrze Mirosław, która awans wywalczyła sobie jako pierwsza. Pomimo iż na pierwszym etapie kwalifikacji była piąta, udało jej się wypracować oczekiwany awans, między innymi pokonując swoją siostrę bliźniaczkę, Natalię. Ta przebiegła ścianę o 0,21 sekundy później, czyli 6,81 s.

Łączna klasyfikacja z obu zawodów, tych w Szanghaju oraz tych w Budapeszcie, plasuje Aleksandrę Kałucką na drugim miejscu, zaraz za prowadzącą Yafei Zhou z Chin. Mimo iż Natalia Kałucka osiągnęła piąte miejsce w kwalifikacjach, nie pojedzie ona do Paryża, ponieważ limit startu wynosi dwie zawodniczki na kraj.

Już teraz 22-latka może się pochwalić imponującym dorobkiem medalowym. W Pucharze Świata 2022 Aleksandra zdobyła złoto w klasyfikacji generalnej za wspinaczkę na szybkość. W Mistrzostwach Europy w Monachium tego samego roku zdobyła natomiast srebro, również dzięki niesamowitej szybkości we wspinaczce sportowej.

Bliźniaczki z Tarnowa nie były jedynymi reprezentantkami AZS Akademii Tarnowskiej. W zawodach uczestniczyli jeszcze Anna Brożek, która zajęła 24. miejsce, oraz Marcin Dzieński, który uplasował się na 27. miejscu.