Te rzeczy musisz mieć w plecaku ewakuacyjnym. Sprawdź, jak postępować podczas powodzi

3 miesięcy temu
Zdjęcie: Fot. Freepik


Dokumenty, apteczka i jedzenie na dwa dni – to niektóre rzeczy, jakie powinny znaleźć się w plecaku ewakuacyjnym – poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Radzi, aby mieć go pod ręką na wypadek sytuacji kryzysowej, jaką jest np. powódź.

RCB poinformowało na swej stronie internetowej, jak przygotować się i reagować na różne zagrożenia. Zaznaczyło, iż jednym z kroków jest przygotowanie tzw. plecaka ewakuacyjnego, który w każdej chwili będzie gotowy do zabrania.

Dalsza część tekstu pod tweetem

JUŻ JEST??

Odwiedź stronę https://t.co/BGadDcWvdT i dowiedz się, czym są zagrożenia CBRNE i jak zachować się w przypadku ich wystąpienia???.

Na stronie znajdują się:
??poradniki
??animacje
??gry dla dzieci
??instrukcja przygotowania plecaka ewakuacyjnego pic.twitter.com/zhqDFYphMm

— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) March 29, 2024

Wskazało, iż powinny znaleźć się w nim: radio na baterie i latarka z zapasem baterii, najważniejsze dokumenty, jak: dowód tożsamości, akt własności mieszkania, wypisy księgi wieczystej, podstawowe informacje medyczne, dowód ubezpieczenia, akty urodzenia, ślubu, zgonu, zaświadczenia o rentach, emeryturach i dochodach i pendrive ze skanami dokumentów.

Należy też być zaopatrzonym w maski ochronne, mydło/żel do dezynfekcji, mapę, kompas, busolę, GPS, zapas pożywienia na dwa dni, butelkę filtrującą z nowym filtrem, nóż, komplet sztućców, otwieracz do puszek, kombinerki, gumy, sznurki, gwizdek, zapalniczkę bądź zapałki, a choćby łom.

W apteczce powinny znaleźć się leki indywidualne, paracetamol, ibuprofen, środki przeciw biegunce, nudnościom, wymiotom, elektrolity, termometr, pęseta, opatrunki, gazy i plastry i opaska zaciskowa. Oprócz tego ubranie na zmianę, kurtki przeciwdeszczowej, śpiwór, plastikowe worki na śmieci, ołówek i notesu i gotówka w niewielkich nominałach.

Do plecaka należy dołączyć kartę z nazwiskiem i adresem.

Więcej informacji dotyczących zachowania w czasie powodzi znajdziecie na stronie >>https://www.gov.pl/ oraz >>alert.rcb.gov.pl/.

Polecamy

KRAJ I ŚWIAT

Telefony komórkowe przyciągają kleszcze! [WIDEO]

29 kwietnia 2020

Nie chcąc złapać kleszcza, lepiej nie brać ze sobą telefonu na piknik w parku czy bieganie po lesie. Najnowsze badania...

Czytaj więcej

Sanepid: uwaga na kleszcze

19 maja 2022

Dziecko z cukrzycą w szkole. Jak leczy się boreliozę.

13 stycznia 2019

Kiedy podejrzewać boreliozę? [WIDEO]

4 sierpnia 2019
Idź do oryginalnego materiału