Widzieliście już na starówce te drogowskazy z kodami QR? Takie połączenie klasycznych tablic z nowoczesnymi rozwiązaniami ma pomóc w aktywnym zwiedzaniu Płocka. Z podobnego rozwiązania skorzystały też Katowice i Ustka.
Tablice zawierają adres strony internetowej . Za tym adresem kryje się serwis mapowy dający szybki dostęp m.in. do opisów i zdjęć każdego z wyróżnionych obiektów. Serwis nfcMap nie wymaga instalowania dodatkowych aplikacji na telefonie – wystarczy przeglądarka internetowa.
Po wejściu pod wskazany adres NFC Map Płock – w zależności od tego, czego szukamy i co zaznaczymy po lewej stronie suwakiem – serwis pokaże nam zabytki, obiekty kultury, atrakcje turystyczne i miejsca służące rekreacji, trasy turystyczne, parkingi autokarowe i toalety publiczne. Wszystkie będą zaznaczone dużymi kropkami.
Po wejściu w dany obiekt dowiemy się, jak do niego dotrzeć, system przeniesie nas na stroną internetową, ewentualnie także na serwis You Tube (np. w przypadku Małachowianki obejrzymy krótki film przybliżający historię najstarszej polskiej szkoły).
Jeśli, przykładowo, kogoś interesuje amfiteatr, wówczas zostanie przeniesiony na stronę Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki i na stronę Bileterii zajmującej się sprzedażą biletów online. Podobnie będzie z aquaparkiem – gwałtownie dostaniemy się stronę obiektu i bezpośrednio do cennika. W przypadku Muzeum Mazowieckiego wystarczy kliknąć, aby znaleźć cennik wejściówek na wystawy.
Dzięki serwisowi błyskawicznie zobaczymy, które obiekty znajdują się na szlaku gotyku ceglanego i na szlaku PTTK, poznamy trasę kursującej w okresie letnim Ciuchci Tumskiej.
Fot. UMP