Nowy sezon artystyczny ma być najważniejszy dla Teatru Wielkiego w Poznaniu. Artyści przygotowują się do powrotu na swoją dawną scenę. Jest w remoncie od maja 2021 roku. Przez ponad dwa lata soliści i solistki, a także orkiestra grała poza swoim historycznym gmachem.
Teatr Wielki w Poznaniu wraca do domu
Do powrotu odnosi się bezpośrednio hasło nowego sezonu artystycznego 2023/2024 w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu – „Powroty”. Jak zapowiedziała dyrektorka teatru Renata Borowska-Juszczyńska artyści wrócą do Gmachu pod Pegazem.
Dyrektorka Renata Borowska-Juszczyńska podkreśliła, iż powrót budzi wiele emocji, ponieważ okres remontu i ograniczenia pandemiczne spowodował, iż cały zespół musiał zdywersyfikować sposoby dotarcia do stałych i nowych widzów. Wykorzystano w tym celu repertuar online i spektakle grane w innych ośrodkach, na bardziej kameralnych scenach.
Koncertowe wykonania oper odbywały się m.in. w Auli Uniwersyteckiej, na Międzynarodowych Targach Poznańskich, w Auli Artis. Z kolei spektakle i koncerty kameralne w Sali Drabowicza i na foyer Teatru Wielkiego.
Dyrektorka podkreśliła, iż Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki nie mógł przestać działać na czas remontu, ponieważ instytucje kultury mają sens, tylko, gdy są aktywne. W nowym sezonie na afisz powrócą tytuły, takie jak „Traviata”, „Rigoletto”, „Wesele Figara”, „Carmen”, „Cyrulik sewilski” czy „Skrzypek na dachu”.
Nowy sezon artystyczny
Sezon rozpocznie się październikowym Festiwalem Moniuszkowskim, w ramach którego odbędzie się Gala Moniuszkowska z udziałem laureatów Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie. Zaplanowano również koncert Leszka Możdżera inspirowanego uwerturą fantastyczną „Bajka” oraz muzyczną opowieść „Rybka” dla najmłodszych widzów.
W planach na nowy sezon są też:
- premiera opery „Otello” Giuseppe Verdiego w reż. Davida Pountneya
- premiera „Wypraw pana Brouczka” Leosa Janacka w reż. Davida Pountneya
- premiera „Manon Lescaut” Giacoma Pucciniego w reż. Gerarda Jonesa.
Z repertuaru zniknie „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego. Powodem jest wojna w Ukrainie. Zamiast niego, wystawiany będzie balet „Królowa Śniegu” z choreografią Roberta Bondary. Na czerwiec 2024 roku zaplanowano premierę przedsięwzięcia, w którym udział wezmą utytułowani choreografowie Sol Leon, Paula Lightfoot, Krzysztof Pastor i Robert Bondara.
Modernizacja sceny głównej Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu obejmowała m.in. naprawę dachu i jego zabezpieczenie przeciwpożarowe, wymianę konstrukcji, wymianę napędów, modernizację instalacji przeciwpożarowej, sanitarnej, elektrycznej i wentylacyjnej, wymianę urządzeń scenicznych, bram przeciwpożarowych, desek na scenie i w kieszeni sceny, okotarowania. Inwestycja kosztowała ok. 38 mln zł. Jest to pierwszy remont sceny głównej od ponad 30 lat.
Czytaj też: Romskie osiedle przy Lechickiej. „Nie jest nam tu łatwo”