Tego dworca już nie ma. Tak Goleniów fetował jego otwarcie ponad pół wieku temu [ZDJĘCIA]

1 miesiąc temu

“Działo się to wtedy, gdy lud miast i wsi sprawował rządy w Polsce Ludowej pod kierownictwem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej”. Prezentujemy unikatowe zdjęcia z budowy i otwarcia zrównanego kilka lat temu z ziemią dworca kolejowego.

Jak wyczytać można w publikacji “Goleniowska kolej, dworzec i zabudowa wokół niego”, pierwsze prace związane z budową dworca kolejowego rozpoczęto w grudniu 1967 r. Założono, iż stanie on w odległości około ćwierć kilometra od dotychczasowego, zniszczonego w czasie wojny dworca, a w dwukondygnacyjnym budynku znajdą pomieszczenia kasy osobowe PKP, kasa PKS, przechowalnia bagażowa, poczekalnia, izba dla matki i dziecka oraz bar dworcowy, a opodal budynku głównego wzniesie się blok mieszkalny, przeznaczony dla załogi stacji. Akt erekcyjny wmurowano w fundamenty 23. grudnia.

W kwietniu 1970 r. „Kurier Szczeciński” pisał: Wczoraj [17 kwietnia] w Goleniowie – w roku srebrnego Jubileuszu Ziemi Szczecińskiej – przekazano do eksploatacji nowoczesny dworzec kolejowy. I sekretarz KP PZPR w Goleniowie S. Stolarczyk otrzymał od dyrektora naczelnego Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych W. Radomińskiego symboliczny klucz od dworca, na którym wyryto: „Mieszkańcom Goleniowa od kolejarzy”. Projekt dworca wykonało Biuro Projektów Kolejowych w Szczecinie. Głównym projektantem była mgr inż. Danuta Rusiecka. Jego budowa kosztowała ok. 3,5 mln złotych.

Ostatecznie dworzec uroczyście oddano 22. lipca 1970 r. na 25-lecie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL). Z tej okazji plac przy dworcu otrzymał nazwę „Placu 25-lecia PRL” (obecnie Plac Józefa Piłsudskiego). Bufet działał już w 1969 r.

Nowy dworzec był niewątpliwie na ówczesne czasy bardzo nowoczesny, a zadbany plac przed nim podobał się nie tylko mieszkańcom, ale także byłym mieszkańcom Gollnow. Ulrich Schroeder, pierwszy honorowy mieszkaniec Goleniowa, w relacji z podróży do Goleniowa w 1979 r. pisał, iż teren wokół niego jest zadbany i przyjemny.
W „Pommersche Zeitung” w 1971 r. mogliśmy przeczytać: Dworzec, który do 1969 r. był zwykłą budą z desek, jest teraz dużą budowlą.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć, wykonanych trakcie budowy dworca i w dzień jego otwarcia. Fotografie pochodzą ze zbiorów Ośrodka Dokumentacji Dziejów Ziemi Goleniowskiej ” Żółty Domek”

Idź do oryginalnego materiału