Tegoroczny cykl akcji profilaktyczno-medycznych pn. „Biała Niedziela w Powiecie Wrocławskim” dobiegł końca

6 dni temu

Ostatnia z trzech tegorocznych akcji profilaktyczno-medycznych pn. „Biała Niedziela w Powiecie Wrocławskim” już za nami. Wszystkie trzy wydarzenia początkowo planowane były na wrzesień, jednak z uwagi na zagrożenie powodziowe, nie udało się przeprowadzić akcji w ostatniej lokalizacji – w Jordanowie Śląskim. Zarządu Powiatu Wrocławskiego zdecydował jednak, aby nie odwoływać wydarzenia, a przenieść je na październik.

Organizowane przez Powiat Wrocławski już po raz VII tzw. Białe miasteczko, ma na celu popularyzację profilaktyki zdrowotnej i bezpieczeństwa, zachęcenie do regularnych badań profilaktycznych, promowanie aktywnego i zdrowego stylu życia, a także integrację społeczną.

W tym roku Białe Niedziele odbyły się w Siechnicach, Kobierzycach i w Jordanowie Śląskim, gdzie w Hali Sportowej oraz na terenie wokół niej, przygotowano stoiska medyczne oferujące wykonanie szeregu badań profilaktycznych oraz umożliwiające konsultacje lekarskie.

Dla odwiedzających dostępne były badania: fizjoterapeutyczne, trychologiczne, spirometryczne (schorzenia układu oddechowego), dermatologiczne, badanie wzroku, a także badania pod kątem niedokrwiennej choroby serca. Na miejscu była również możliwość skonsultowania swojego stanu zdrowia z dietetykiem. Oprócz troski o zdrowie fizyczne, mieszkańcy mogli również porozmawiać z wykwalifikowaną kadrą na temat zdrowia psychicznego. Nie zabrakło także oferty skierowanej do rodziców i ich pociech. Najmłodszy mieszkańcy powiatu mogli skorzystać m.in. z bezpłatnego przeglądu stomatologicznego czy bezinwazyjnego badania stóp.

Wydarzenie finansowane i organizowane przez Powiat Wrocławski nieodpłatnie wspiera wiele podmiotów, których z roku na rok przybywa. W tym roku do akcji włączyli się: Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmunologii i Hematologii oferując badania cytologiczne, Regionalne Centrum Krwiodastwa i Krwiolecznictwa, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu promujący kampanię profilaktyczno-edukacyjną pn. „Redukcja incydentów udaru mózgu poprzez kompleksową profilaktykę i wczesne wykrywanie migotania przedsionków”, Narodowy Fundusz Zdrowia Oddział we Wrocławiu, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrocławiu, Komenda Miejska Policji we Wrocławiu oraz Dentobus – mobilny gabinet stomatologiczny dla dzieci i młodzieży. Inicjatywa ta nie byłaby możliwa bez wsparcia Gmin Siechnice, Kobierzyce i Jordanów Śląski, które nie tylko nieodpłatnie udostępniły tereny, na których odbyły się wydarzenia, ale również aktywnie wsparły wydarzenie angażując się w organizację i promocję akcji.

Wydarzenia takie jak Biała Niedziela, podczas których można skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji medycznych potwierdza, iż działania w zakresie promocji zdrowia, bezpieczeństwa i aktywnego trybu życia oraz edukacji zdrowotnej i profilaktyki chorób są dla mieszkańców powiatu wrocławskiego ważne i potrzebne.

Idź do oryginalnego materiału