Epidemia odry w Ontario prawdopodobnie potrwa do lata – powiedział w piątek główny lekarz prowincji, jednak stabilna liczba nowych przypadków daje nadzieję, iż sytuacja nie ulegnie pogorszeniu.
Odra jest niezwykle zaraźliwa – jedna zakażona osoba może zarazić choćby 16 innych – jednak w tej chwili prowincja nie obserwuje tak wysokiego tempa wzrostu zachorowań, powiedział w wywiadzie dr Kieran Moore. W tym tygodniu odnotowano nieco ponad 100 nowych przypadków, a tydzień wcześniej było ich 120.
„Zwykle w przypadku epidemii liczba zakażeń gwałtownie rośnie, ale w tej chwili widzimy stabilne liczby tydzień po tygodniu, co daje nam nadzieję” – powiedział Moore. „Ten wirus zwykle rozprzestrzenia się późną zimą i wiosną, a my widzimy, iż tempo wzrostu nie przyspiesza. To prawdopodobnie efekt ciężkiej pracy społeczności w ograniczaniu transmisji oraz naszych działań informacyjnych prowadzonych we współpracy z lokalnymi agencjami zdrowia publicznego i służbą zdrowia.”
Według Public Health Ontario od początku epidemii w październiku odnotowano 572 przypadki – 453 potwierdzone i 119 prawdopodobnych. Spośród 42 osób wymagających hospitalizacji dwie trafiły na oddział intensywnej terapii. 36 hospitalizowanych to dzieci – większość z nich była niezaszczepiona.
Moore napisał w notatce do lokalnych urzędników ds. zdrowia publicznego na początku tego miesiąca, iż epidemia odry „nieproporcjonalnie” dotyka niektóre społeczności mennonickie, amiszów oraz inne grupy anabaptystów z powodu niedostatecznego poziomu szczepień i narażenia na wirusa. Wspomniał, iż źródłem epidemii było duże zgromadzenie z udziałem gości z mennonickich społeczności w Nowym Brunszwiku jesienią ubiegłego roku.
W piątek Moore poinformował, iż „zdecydowana większość” przypadków w Ontario występuje w tych społecznościach. Lokalne jednostki zdrowia publicznego koncentrują się na działaniach mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Najbardziej zagrożone są niezaszczepione niemowlęta, dzieci i nastolatki w jednostkach zdrowia publicznego Southwestern i Grand Erie.
„Jednostki zdrowia zawsze miały silne relacje z tymi społecznościami i kontynuują komunikację” – powiedział Moore, dodając, iż informacje są przekazywane także w języku dolnoniemieckim, którym posługują się niektórzy mennonici. „Reklamowali informacje w dolnoniemieckich rozgłośniach radiowych. Przetłumaczyli dokumenty na dolnoniemiecki, aby były zrozumiałe na poziomie społeczności… Nazywamy to działaniami w terenie. To właśnie tam trzeba wykonać całą pracę, przeprowadzić komunikację i współpracę.”
Liberalna Partia Ontario wezwała Moora i premiera Douga Forda do bardziej publicznego informowania mieszkańców o sytuacji związanej z odrą.
„Premier i jego główny lekarz muszą powiedzieć mieszkańcom Ontario, jaki mają plan walki z odrą” – napisał w oświadczeniu krytyk ds. zdrowia publicznego Adil Shamji. „Rząd nie powinien czekać na wezwanie do działania – powinien natychmiast działać. Jakiekolwiek opóźnienia narażają tysiące ludzi na ryzyko.”
Moore powiedział, iż nie planuje konferencji prasowej. Podkreślił, iż to lokalni urzędnicy ds. zdrowia publicznego odgrywają główną rolę w informowaniu społeczeństwa, a eksperci medyczni występują w mediach, aby edukować o odrze.
„Wiemy, iż nasi partnerzy z Public Health Ontario są ekspertami i pomagają nam w walce z epidemią. Ich komunikacja była skuteczna” – powiedział. „Monitorujemy skuteczność naszego przekazu i jesteśmy zadowoleni z tego, jak temat został nagłośniony zarówno na poziomie krajowym, jak i w Ontario.”
Przypadki odry wystąpiły również poza najbardziej dotkniętymi obszarami, ale wiele z nich było związanych z podróżami międzynarodowymi i nie doprowadziło do lokalnego rozprzestrzenienia się wirusa, dodał Moore.
Odra jest jedną z najbardziej zakaźnych chorób na świecie. Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, iż wirus może pozostawać aktywny w powietrzu lub na skażonych powierzchniach choćby przez dwie godziny.
Początkowe objawy to gorączka, kaszel, katar i zaczerwienione, łzawiące oczy, po których pojawia się czerwona, plamista wysypka zaczynająca się na twarzy i rozprzestrzeniająca się na całe ciało. Choroba może prowadzić do zapalenia płuc, zapalenia mózgu, a choćby śmierci.
Liczba przypadków zgłoszonych w Ontario w ciągu ostatniego tygodnia przekracza liczbę odnotowaną w całej dekadzie między 2013 a 2023 rokiem.