Źródło: Warner Music Poland
Z okazji obchodów 60-lecia The Doors, fani po raz pierwszy otrzymają kultowe koncertowe nagrania Bright Midnight Archives we wszystkich serwisach streamingowych. Koncerty te wcześniej dostępne były wyłącznie na nośnikach fizycznych, na limitowanych płytach LP i CD. Dziś ukazuje się pierwsze koncertowe wydawnictwo z tej serii, „Live at the Matrix 1967: The Original Masters”, dostępne już teraz do streamowania i pobrania.
The Doors: The Best Of – 39 songs | Spotify
Playlist · The Doors: The Best Of · 39 items · 97K saves
Seria ta znakomicie obrazuje ewolucję i transformacyjny wpływ The Doors zarówno na muzykę, jak i kulturę. Śledząc ich globalną podróż od maleńkich klubów po areny, seria przedstawia trzyletnią trasę koncertową zespołu, która zakończyła lata sześćdziesiąte.
Następne wydawnictwo z tej serii to zaplanowane na 4 kwietnia „Live in Boston, 1970”, nagrane w Boston Arena 10 kwietnia 1970 roku i zawierające oba występy z tego dnia. Kolejno ukażą się 2 maja „Live in Philadelphia ’70” i „Live in Pittsburgh, 1970”, 8 maja „Live in Detroit 1970” (jeden z najdłuższych, zarejestrowanych koncertów historii). Następnie na 6 czerwca zaplanowano „Live in Vancouver, 1970” z gościnnym udziałem Alberta Kinga, na 21 sierpnia „Live In Bakersfield, California, August 21, 1970” oraz na 19 września „Live at Konserthuset, Stockholm, September 20, 1968”. Ostatni z wymienionych zestawów zawiera materiał z występów The Doors w słynnej sali koncertowej w Sztokholmie, uwieczniając kulminacyjne zakończenie ich jedynej europejskiej trasy koncertowej. Koncerty były jednymi z najlepszych na trasie i zawierają rzadkie wykonania na żywo „Love Street” i „You’re Lost Little Girl” oraz cover „Mack The Knife”. Każde wydanie zostało zremasterowane przez wieloletniego inżyniera/miksera The Doors, Bruce’a Botnicka.
Rozpoczynając tę podróż, „Live At The Matrix, 1967” kanalizuje pierwotną energię muzyków i psychodeliczny polot. W marcu 1967 roku The Doors byli o kilka miesięcy od sławy, kiedy zagrali przy niewielkiej frekwencji pięć koncertów w małym klubie The Matrix w San Francisco. Te nieskrępowane występy pewnie by nie zostały uwiecznione, gdyby nie Peter Abram, który był współwłaścicielem pizzerii przekształconej w klub nocny wraz z założycielem Jefferson Airplane, Martym Balinem. Abram był bowiem zapalonym „muzycznym kronikarzem” i regularnie rejestrował koncerty w The Matrix. Jego nagrania The Doors, z 7-11 marca 1967 roku, dały początek jednemu z najbardziej znanych bootlegów zespołu. Kompletne i oryginalne nagrania pochodzą z 7-calowych szpul pierwszej generacji.
Dynamiczna interakcja między członkami zespołu napędza wszystko, od rozdzierającego „Break On Through” po mrożące krew w żyłach wykonanie „The End”. W tym samym czasie, rzadki instrumental „Summertime” okazuje się absolutnie urzekający, podczas gdy ich pasja do bluesa znajduje swe ujście w rozbudowanych coverach „I’m A King Bee” i „Crawling King Snake”.
The Doors rozpoczęli obchody 60. rocznicy swojego powstania już w zeszłym roku, wydając „The Doors 1967-1971”, 6-płytowy zestaw będący częścią uznanej audiofilskiej serii winylowej High Fidelity
wytwórni Rhino. Wydawnictwo zawiera wszystkie sześć oryginalnych albumów studyjnych zespołu. Limitowana do 3000 indywidualnie numerowanych egzemplarzy kolekcja gwałtownie się wyprzedała. Te poszukiwane audiofilskie tytuły będą dostępne indywidualnie 31 stycznia na stronach thedoors.com i rhino.com.
Aby upamiętnić rocznicę powstania The Doors, ich pierwsza w historii kompletna antologiczna książka, „Night Divides the Day”, daje dogłębny wgląd w archiwa zespołu dzięki rzadkim fotografiom, intymnym wywiadom z Robbym Kriegerem i Johnem Densmore’em oraz skrupulatnie pozyskanym tekstom Jima Morrisona i Raya Manzarka. Dzięki nieograniczonemu dostępowi udzielonemu przez zespół, „Night Divides the Day” zawiera unikatową kolekcję, w tym zdjęcia z dzieciństwa, teksty piosenek, plakaty, kadry z filmów i wiele innych, które wzbogacają bogactwo rzadkich fotografii dokumentujących muzyczną odyseję zespołu.
Przy tworzeniu dzieła Kriegera i Densmore’a wspierało wielu współpracowników, dzięki czemu przedmowę napisał basista Nirvany, Krist Novoselic, a posłowie maestro Gustavo Dudamel.
Antologia dostępna jest w limitowanej edycji zaledwie 2000 numerowanych zestawów, z których każdy jest manualnie podpisany przez Densmore’a i Kriegera. Każdy zestaw zawiera 344-stronicowe sygnowane wydanie, 7-calową płytę winylową z rzadkimi nagraniami demo „Hello, I Love You” i „Moonlight Drive” oraz inne pamiątki. Zestaw jest już dostępny na tej stronie http://thedoorsanthology.com.