Tłumy Kielczan w Dworku Laszczyków

8 miesięcy temu
Zdjęcie: Tłumy Kielczan w Dworku Laszczyków


Ozdoby świąteczne, rękodzieło, koszyczki, palmy, a także lokalne wędliny, miody, czy sery – to tylko niewielka część atrakcji, które czekały na gości tegorocznego Kiermaszu Wielkanocnego w Dworku Laszczyków w Kielcach.

Jak przypomina Beata Ryń kierownik działu marketingu i promocji Muzeum Wsi Kieleckiej, to wieloletnia tradycja, iż każdego roku w Niedzielę Palmową właśnie w tym miejscu organizowany jest kiermasz.

– Uważam, iż jest to jeden z najpiękniejszych kiermaszy w regionie świętokrzyskim i każdego roku ta teza się sprawdza, czego dowodem są uczestniczące w wydarzeniu tłumy kielczan. Jest duże zainteresowanie warsztatami plastyki obrzędowej. Coraz więcej osób pragnie samodzielnie wykonać palmę, aby później pójść ją poświęcić do kościoła. Kiermasz można śmiało nazwać przedsmakiem nadchodzących świąt – wyjaśnia.

Na jednym ze stoisk można było nabyć kolorowe, przepiękne chusty, makramy, a choćby zabawki, wszystko to wykonane manualnie. O tym jak powstają dzieła opowiada ich twórca Wiktoria Kaczmarek.

– Duża chusta wykonywana jest na szydełku, powstaje około dwóch tygodni, a to wymaga pracy po około 6 godzin dziennie. Jest to bardzo czasochłonne zajecie, ale z pewnością efekt końcowy jest tego wart. Moje wyroby cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ są unikatowe i nie ma dwóch takich samych. Klienci chętnie nabywają także zabawki wykonane na szydełku, kurczaczki, czy jajka, które będą stanowić wspaniałą ozdobę domu – dodaje.

Podczas wydarzenia można było poznać dawne metody kraszenia i pisania wielkanocnych jaj przy użyciu naturalnych barwników, wosku, szpilek i drewienka. Twórczynie ludowe pokazały także, jak i z czego wykonywano palmy, a także co powinno się znaleźć tradycyjnym koszyczku ze święconką.

W trakcie kiermaszu zabrzmiały polskie tradycyjne pieśni pasyjne w wykonaniu zespołu obrzędowego Śwarne Kakonianki, Koła Gospodyń Wiejskich Kowalanki, Korytniczanki oraz Zespół Bolechowiczanie. Zaprezentowano również wystawę „Wszystkiego miłego od Boga dobrego – Alleluja. Wielki Tydzień i Wielkanoc w zwyczajach i sztuce ludowej”, opowiadającą o obrzędowości i tradycji ludowej w przeżywaniu Wielkiego Tygodnia oraz Świąt Wielkiej Nocy.



Idź do oryginalnego materiału