Tłumy mieszkańców uczciły dziś 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

3 dni temu

Dzisiejsze obchody rozpoczęła uroczysta liturgia w intencji Ojczyzny odprawiona w cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego w Sokółce.

Stało się już powiatową tradycją, iż przed mszą świętą w kościele katolickim składane są kwiaty i znicze na mogile Xawerego Michaelisa, który w czasach Insurekcji Kościuszkowskiej pełnił funkcję wójta Wolnego Miasta Sokółka. Wartę przy grobie zaciągnęli uczniowie Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Sokółce w mundurach ułańskich z tamtego okresu.

– To bardzo ważne, byśmy wiedzieli, kto położył wielkie zasługi dla rozwoju naszego miasta i byśmy przekazywali te informacje kolejnym pokoleniom – powiedział Jerzy Białomyzy, członek Zarządu Powiatu Sokólskiego.

Białomyzy podkreślił, iż swoją obecnością w tym miejscu zaświadczamy, jak ważna to postać w historii Sokółki i podziękował za pamięć o człowieku, który gościł w mieście Tadeusza Kościuszkę i zgłosił akces mieszkańców Sokólszczyzny do powstania 1794 r.

Wraz z nim kwiaty i znicze złożyli też Zbigniew Dębko, dyrektor Powiatowego Domu Kultury w Sokółce i ks. prot. por. mgr Łukasz Ławreszuk, kapelan 11. Batalionu Lekkiej Piechoty w Białymstoku 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

O godzinie 11:00 w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. proboszcz Jarosław Ciuchna.

W wygłoszonym kazaniu ks, dziekan Bogusław Urban przypomniał, iż 3 maja kościół obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która jest główną patronką naszego kraju. Akt oddania Polski pod opiekę Matki Bożej został dokonany przez króla Jana Kazimierza w 1656 r. w katedrze lwowskiej, po zwycięstwie nad Szwedami i obronie Jasnej Góry.

Odnosząc się do współczesnych czasów kaznodziej podkreślił, iż Państwo i kościół mogą i powinny się nawzajem uzupełniać, zgodnie ze swoim powołaniem i celami.

Po mszy uczestnicy wydarzenia w asyście Młodzieżowej Orkiestry Dętej przemaszerowali pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbyły się dalsze obchody dzisiejszego święta.

W imieniu Piotr Rećko, starosty sokólskiego głos zabrał Jerzy Białomyzy.

– 3 maja 1791 roku nasi przodkowie – pełni odwagi i odpowiedzialności – podjęli wysiłek naprawy Rzeczypospolitej. Wprowadzili zasady wolności, równości i odpowiedzialności społecznej, które stały się drogowskazem nie tylko dla tamtych pokoleń, ale i dla nas – dziś, tutaj, w sercu Podlasia – powiedział.

Przypominając słowa Adama Mickiewicza: „Ojczyzna -to wielki, zbiorowy obowiązek” podkreślił, iż my, mieszkańcy Sokólszczyzny, wiemy, co to znaczy, a nasza ziemia, bogata w tradycje i wartości, zawsze była przykładem pracy na rzecz wspólnego dobra.

– W czasach trudnych i w chwilach rozkwitu – nigdy nie zapomnieliśmy, iż wolność i rozwój wymagają wysiłku każdego z nas – dodał.

Białomyzy zaznaczył, iż dzisiejsze święto to nie tylko wspomnienie historii. To także zobowiązanie – byśmy każdego dnia pracowali dla dobra naszej Małej Ojczyzny i dla Polski.

Cytując słowa papieża Jana Pawła II: „ ,,Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać” przypomniał, iż codzienna praca w powiecie sokólskim, troska o edukację młodzieży, rozwój gospodarczy, opiekę nad seniorami – to współczesne świadectwo naszej odpowiedzialności za wolną i sprawiedliwą Rzeczpospolitą.

Zwracając się do obecnych na uroczystości podziękował wszystkim tym, którzy swoją postawą budują wspólnotę – mieszkańcom powiatu sokólskiego i życzył wszystkim wiele dumy narodowej, siły do codziennego działania oraz pomyślności w budowaniu naszej wspólnej przyszłości.

– Niech duch Konstytucji 3 Maja inspiruje nas do dalszego działania – w duchu zgody, solidarności i wzajemnego szacunku – zakończył.

Po oficjalnych przemówieniach delegacje złożyły kwiaty i wieńce pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W imieniu Powiatu Sokólskiego wieniec złożyli: Jerzy Białomyzy, członek Zarządu Powiatu Sokólskiego, Krzysztof Krasiński, Przewodniczący Rady Powiatu Sokólskiego, Krzysztof Pawłowski, wiceprzewodniczący, Magdalena Grasewicz, Sekretarz Powiatu Sokólskiego, Anna Piszczatowska, Skarbnik Powiatu, Zbigniew Dębko, dyrektor Powiatowego Domu Kultury w Sokółce oraz dyrektorzy i kierownicy wydziałów Starostwa Powiatowego w Sokółce.

Tegoroczne obchody 194. rocznicy uchwalenia pierwszej w Europie konstytucji zakończył występ mażoretek i Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Sokółki.

Krzysztof Promiński

fot. Damian Szarkowski

Idź do oryginalnego materiału