Tłumy wiernych i turystów odwiedziło XVII Jarmark Świętokrzyski, który odbył się 26 maja na św. Krzyżu. W tym roku towarzyszyło mu hasło „Tradycja z Gór wypływa”. Nie brakowało ludowej muzyki, regionalnych przysmaków i rękodzieła artystycznego.
Jarmark rozpoczął się procesją sprzed Bazyliki Mniejszej na Błonia, gdzie odprawiona została polowa msza święta. Po nabożeństwie rozpoczęła się część artystyczna imprezy. Na scenie prezentowali się artyści ludowi z powiatu kieleckiego.
W XVII Jarmarku na Świętym Krzyżu udział brali artyści z gmin: Nowa Słupia, Bieliny, Strawczyn i Piekoszów. Wśród nich m.in. Koło Gospodyń Wiejskich w Belnie, z gminy Bieliny. Jak powiedziała jego przewodnicząca Barbara Bęben, członkinie koła przygotowały na jarmark wiele smakowitych potraw.
– Mamy bigos z młodej kapusty, pajdy chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem, żelki przygotowane z naturalnych soków oraz trzy rodzaje pierogów, tj. ruskie, z grzybami i mięsem – wylicza Barbara Bęben.
Z kolei na stoisku Koła Gospodyń Wiejskich „Kreatywne kobietki” ze Szczukowic w gminie Piekoszów skosztować można było m.in. pierogów z ziemniakami i czosnkiem, zachwalała Beata Gil, przewodnicząca koła.
– Tradycyjnie przygotowujemy pierogi z kapustą i z mięsem, ale robimy też wiele innych, bo też na słodko, z jagodami oraz twarogiem. W naszym menu są jeszcze pierogi z ziemniakami i czosnkiem. Kiedyś robiły je nasze babcie, są bardzo smaczne – powiedziała.
Tomasz Dulny, wicestarosta powiatu kieleckiego podkreślił, iż jarmark jest bardzo ważnym wydarzeniem dla świętokrzyskiej kultury ludowej.
– Celebrujemy to, co w tej naszej kulturze narodowej, naszej kulturze polskiej jest najważniejsze, czyli dziedzictwo regionalne, dziedzictwo ziemi świętokrzyskiej, kielecczyzny – dodaje.
Na scenie prezentowały się zespoły z gminy Nowa Słupia i Bieliny. Posłuchać można było również Zespołu Pieśni i Tańca ze Strawczynka i Piekoszowian z Piekoszowa.
Z kolei Wojsko Polskie prezentowało sprzęt militarny, a policja przygotowała miasteczko ruchu drogowego.