[See image gallery at rdn.pl] Publikacja ukazująca życie i posługę abpa Zygmunta Zimowskiego, ujrzała światło dzienne. Autorem książki o zasłużonym kapłanie jest ks. dr hab. Jan Bartoszek.
Jak przyznał na antenie diecezjalnej rozgłośni dyrektor Radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz, myśl o uhonorowaniu w ten sposób arcybiskupa zrodziła się jeszcze za życia abp. Zimowskiego, ale chęć spisania rozmowy z kapłanem przerwała jego śmierć 12 lipca 2016 roku.
Arcybiskup Zygmunt Zimowski przegrał walkę z chorobą nowotworową.
Ks. Jan Bartoszek podkreślił, iż jego życiorys zasługuje na udokumentowanie.
– To była ważna postać, kapłan, który w tej hierarchii kościelnej z naszego duchowieństwa tarnowskiego, pełnił najwyższy urząd przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia w Watykanie, więc poważna funkcja. Stąd też jego bogate doświadczenie kościoła powszechnego powodowało, iż szkoda, gdyby to wszystko gdzieś później zniknęło.
Książka opiera się o różne wywiady przeprowadzone jeszcze za życia abp. Zimowskiego, a także wspomnienia osób, kapłanów, które znały go bliżej.
– Te zebrane materiały w dużej mierze były już w moim posiadaniu i zabrałem się do takiej intensywnej pracy. Najpierw koncepcja była inna, żeby napisać taką biografię arcybiskupa, ale wchodząc w te teksty zobaczyłem, iż arcybiskup doskonale w różnych wywiadach sam opowiadał o swoim życiu, tylko trzeba to poukładać, nadać temu adekwatny układ i tak naprawdę ten wywiad może się udać troszkę w innej formie, ale życie arcybiskupa opowiedziane jego słowami –
tłumaczy ks. Jan Bartoszek.
Jak dodaje autor książki, tytuł 416 stronicowej publikacji ściśle wiąże się z osobą abp. Zygmunta Zimowskiego.
– Arcybiskup Depo w takiej refleksji pośmiertnej o arcybiskupie Zimowskim, nazwał go ‘współpracownikiem miłości i prawdy’. To słowo ‘współpracownik prawdy’ tak mocno we mnie pracowało, iż kiedy odkrywałem kolejne teksty, zobaczyłem, iż to jest doskonały tytuł na całą książkę, którą możemy ułożyć w sposób naturalny, bo to kształtowało arcybiskupa Zimowskiego, stąd zrodził się tytuł ‘Arcybiskup Zygmunt Zimowski – Współpracownik Prawdy’.
Pochodzący z miejscowości Kupienin w powiecie dąbrowskim arcybiskup Zygmunt Zimowski był bliskim współpracownikiem trzech papieży – Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.
Hasłem jego posługi pasterskiej były słowa: 'Nie przyszedłem, aby mi służono, ale – aby służyć’.
Książka zawiera też anegdoty z życia arcybiskupa Zimowskiego. Mówił o nich na antenie RDN Małopolska ks. Jan Bartoszek.
– Koledzy wspominają pobyt w Watykanie, kiedy na zaproszenie arcybiskupa pojechali go odwiedzić, potem wracali i pędzili autostradą i gdzieś w Czechach zatrzymała ich policja. Policjant pyta, ‘gdzie tak pędzicie’, oni mówią, iż wracają z Watykanu. Na co policjant odpowiada ‘To jedziecie z Watykanu, a pędzicie jak diabli’.
Publikacja jest wzbogacona też o liczne zdjęcia arcybiskupa Zimowskiego, zarówno te z prywatnych albumów, z młodości i święceń, jak te z Watykanu, na których możemy zobaczyć także papieży.
Słowo wstępu do książki napisał kardynał prezbiter Gerhard Ludwig Müller.
Promocja książki pt. ‘Arcybiskup Zygmunt Zimowski – Współpracownik Prawdy” autorstwa ks. dra hab. Jana Bartoszka odbędzie się w piątek, 4 kwietnia o godz. 15.30 w auli domu parafialnego przy parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej.
O godz. 18.oo w kościele parafialnym w Dąbrowie Tarnowskiej zostanie odprawiona Msza św. w intencji śp. abp. pod przewodnictwem biskupa Krzysztofa Nykiela z Watykanu i kilkunastu kapłanów, związanych z abp. Zimowskim.
Sesja naukowa, poświęcona osobie śp. abp. Zygmunta Zimowskiego, jest organizowana przez Fundację Troska i Wiedza Powiśla Dąbrowskiego z okazji 10. rocznicy powstania. Arcybiskup Zimowski był fundatorem i zasiadał w radzie tej fundacji.
W czasie konferencji zostanie otwarta wystawa inspirowana życiem i posługą abpa Zygmunta Zimowskiego.
X Naukowa Konferencja Medyczna w ramach dorocznego cyklu Dąbrowskich Spotkań Klinicznych w Dąbrowie Tarnowskiej potrwa dwa dni. Na 5 kwietnia przewidziano dyskusję medyczną z udziałem specjalistów z całego kraju.
Rozmowa z ks. dr. hab. Janem Bartoszkiem: