Wczesnośredniowieczna osada pełna aktywności i barwnych postaci, słowiańskie obrzędy i wielka bitwa – wszystko to czeka na żądnych przygód gości święta Rękawki na kopcu Krakusa, które odbędzie się we wtorek.
Tegoroczne obchody święta odbędą się pod hasłem „Chrobry przejmuje Kraków”, co zobrazuje widowisko teatralne ukazujące przejęcie grodu. Pod kopcem Krakusa będzie można przenieść się w czasie o całe milenium i zobaczyć jak wyglądało życie we wczesnośredniowiecznej osadzie, jakich pełno było wokół miasta. Duchy przeszłości ożyją w tematycznych wioskach i pobliskich gaikach kopca. Na własne oczy będzie można zobaczyć tradycyjne rzemiosła, stroje z epoki i średniowieczne obrzędy odprawiane z okazji nadejścia wiosny. Nie zabraknie strawy oraz napitków wszelakich przygotowywanych według przepisów naszych przodków. Miłośnicy militariów będą mogli obejrzeć jak wyglądały średniowieczne potyczki zbrojne. Integralnym elementem imprezy są występy artystyczne bardów oraz zespołów folkowych czerpiących inspiracje z muzyki średniowiecznej, w tym roku usłyszymy występ folkrockowego zespołu Żmij, swoją twórczością nawiązującego do mitologii słowiańskiej. Muzycy zagoszczą na scenie Rękawki, gdy słońce zacznie chylić się ku zachodowi, zamykając tym samym swoim występem obchody święta.
Nie zabraknie również tradycyjnych elementów programu: obrzędu rozpalenia ognia na szczycie kopca Krakusa, biegu wojów w pełnym uzbrojeniu dookoła kopca, prezentacji przybyłych drużyn, wróżby z wielkiego kołacza na pomyślność grodu Krakowa. Kulminacyjnym elementem wydarzenia będzie wielka bitwa wojów – starcie wojsk Chrobrego z Czechami. Dwie potężne armie staną naprzeciw siebie u stóp kopca Krakusa, skrzyżują miecze, topory i tarcze – nie szczędząc sił będą walczyć o zwycięstwo.
Odwiedzający będą mogli zaopatrzyć się w rozmaite dobra nawiązujące do motywów wczesnośredniowiecznych oraz odwiedzić specjalne stoisko z gadżetami związanymi z tradycyjnym świętem Rękawki. W tym roku na stoisku będzie można zdobyć kolejną edycję magnesu (wraz z poprzednimi), drewniane modele do składania, okolicznościowe przypinki i akcesoria oraz publikacje książkowe dla młodszych i nieco starszych – w tym wspaniałą, bogato ilustrowaną pozycję opisującą dzieje święta, autorstwa Ewy Kubicy-Kabacińskiej.
Nie zabraknie atrakcji przygotowanych specjalnie dla małych osadników. W strefie dla dzieci odbędą się zajęcia zielarskie, warsztaty lepienia z gliny, warsztaty kaligrafii i pisania gęsim piórem. W osadzie przygotowane będą również aktywności fizyczne dla najmłodszych – bieg z przeszkodami, wyścigi w workach, przeciąganie liny, slalom pomiędzy plastrami drewna, rzut sakiewką do celu, łowienie rybek, rzucanie obręczą do palików, wyścigi na nartach trzyosobowych. Ponadto mali wojowie chętni spróbować się w boju będą mogli uczynić to w Strefie Młodego Wikinga, w której czeka ich trening na bezpieczne miecze go-now, bitwy drużynowe, przymierzanie pancerzy (hełmy, tarcze, miecze, topory, włócznie, kolczugi, pancerz lamelkowy), zdjęcia pamiątkowe na tronie Jarla Wikingów, turniej małych wojów. Wiele dobra spotkać może również gości na stoiskach partnerów wydarzenia: Muzeum Archeologicznego, Muzeum Krakowa – Muzeum Podgórza, Rady Dzielnicy XIII oraz Wydawnictwa ZNAK promującego książkę „Chrobry Rex. Pierwszy z królów” autorstwa Michaela Morysa-Twarowskiego.
Rękawka dostępna – przyjazna przestrzeń dla wszystkich
Tegoroczne Tradycyjne Święto Rękawki to nie tylko powrót do wczesnego średniowiecza: dawnych obyczajów, rzemiosła i sztuki, ale również istotny krok w stronę dostępności wydarzeń kulturalnych. Organizatorzy zadbali o to, aby rękawkowe środowisko było bardziej przyjazne dla osób o szczególnych potrzebach – zarówno sensorycznych, jak i komunikacyjnych.
Na terenie imprezy pojawi się specjalny namiot strefy wyciszenia, podzielonej na dwie podstrefy. Pierwsza z nich sprzyjać będzie relaksowi i wyciszeniu, druga – delikatnemu pobudzeniu sensorycznemu. Miejsce pomoże się wyciszyć oraz odpocząć od nadmiaru bodźców. Przestrzeń została dostosowana do różnorodnych potrzeb: znajdą się tam miękkie pufy typu „sako”, stół cichych aktywności, koce oraz maty piknikowe. W strefie sensorycznej znajdą się m.in. piłeczki oraz koce o różnorodnych fakturach. Całość utrzymana będzie w łagodnej, nie męczącej wzroku kolorystyce.
W namiocie będzie można przebywać w pojedynkę lub w towarzystwie. W strefie obowiązywać będą proste, czytelne zasady. Obowiązkowe będzie zachowanie ciszy, a używanie gadżetów dostępnych w strefie nie powinno zakłócać odpoczynku innym.
Wyjątkowym wydarzeniem dla osób o szczególnych potrzebach będzie interaktywny spacer po Święcie Rękawki, zaplanowany w dwóch odsłonach – z tłumaczeniem na PJM lub audiodeskrypcją – skierowany do osób z niepełnosprawnością wzroku. Spacer z tłumaczeniem na język migowy poprowadzi Jakub Studziński. Spacery odbędą się w godzinach 17.00–18.00.