To ma być Rok Chełmianki

wschodni24.pl 18 godzin temu

W programie uroczystej sesji chełmskiej rady miasta jest uchwała w sprawie ustanowienia roku 2025 Rokiem 70-lecia Chełmskiego Klubu Sportowego „Chełmianka Chełm”. Jej przegłosowanie wydaje się być formalnością.

– Ustanowienie roku 2025 „Rokiem 70-lecia Chełmskiego Klubu Sportowego Chełmianka Chełm” będzie niewątpliwym wyrazem uznania dla zasług klubu. Tego typu inicjatywa bez wątpienia spotka się również z dużym zainteresowaniem mieszkańców Chełma oraz przyczyni do jeszcze większej integracji społeczności wokół klubu. Z pewnością pozytywnie wpłynie także na promocję planowanych wydarzeń związanych z obchodami 70-lecia klubu, które w tej chwili pozostają w fazie przygotowania – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały, która trafi pod obrady.

Chełmianka Chełm to najstarszy, najdłużej działający i przez cały czas aktywny klub sportowy w Chełmie. Jego historia sięga 1955 roku, kiedy to powołano do życia Międzyzakładowy Klub Sportowy „Start Chełm”
z sekcjami: piłki nożnej, podnoszenia ciężarów, koszykówki, siatkówki, szachów, tenisa stołowego, tenisa ziemnego, hokeja na lodzie i pływania. W 1957 roku klub zmienił nazwę na Miejski Klub Sportowy „Chełmianka Chełm” i występował pod nią aż do lat 90., gdy zespół wycofał się z rozgrywek chełmsko-zamojskiej klasy okręgowej i de facto przestał istnieć. W międzyczasie utworzony został Miejski Klub Sportowy „Granica Chełm”, wypełniając w ten sposób lukę po Chełmiance. Niniejszy klub prowadził swoją działalność do 1999 roku. 15 lipca 1999 roku powołano do życia „Chełmski Klub Sportowy” Chełm, który rozpoczął rywalizację na poziomie V ligi chełmskiej. W 2001 roku klub awansował do IV ligi i powrócił do historycznego szyldu „Chełmianka Chełm”, pozostawiając jednocześnie skrót ChKS.
Pod tą nazwą klub kontynuował swoją działalność na różnych poziomach rozgrywkowych. Od kilkunastu lat, prezentując stabilną dyspozycję, występuje w rozgrywkach piłkarskiej trzeciej ligi, która w tej chwili swoim zasięgiem obejmuje województwa lubelskie, podkarpacie, małopolskie i świętokrzyskie. Największe sukcesy klubu to dwukrotne zajęcie drugiego miejsca w rozgrywkach III ligi, ponadto, klub pięć razy zdobył Puchar Polski na szczeblu województwa lubelskiego
Obecnie jednym z fundamentalnych celów klubu, oprócz działalności pierwszej drużyny, jest dalszy rozwój Akademii Piłkarskiej. w tej chwili Chełmianka wchodzi w skład Chełmskiego Klubu Sportowego.

Idź do oryginalnego materiału