Zabieg został przeprowadzony w Zakładzie Diagnostyki i Terapii Endoskopowej Szpitala Wojewódzkiego w Bełchatowie. Jak informuje placówka, jest to nowoczesna, małoinwazyjna metoda wspomagająca leczenie otyłości. Implantacja balonu pomaga w redukcji masy ciała, a tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań np. kardiologicznych oraz rozwoju cukrzycy.
- Balon umieszczony w żołądku zajmuje część jego objętości, co powoduje szybsze uczucie sytości po spożyciu mniejszych porcji jedzenia. Terapia trwa 6 lub 12 miesięcy – w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta i zaleceń lekarza – przekazał bełchatowski szpital.
Tego rodzaju zabieg przynosi wiele korzyści m.in. redukcję masy ciała bez konieczności operacji chirurgicznych, zmniejszenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy oraz nadciśnienia, lepszą kontrolę apetytu i jakości życia.
- Zabieg wykonywany jest w krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym, co sprawia, iż pacjent nie odczuwa dyskomfortu. Balon wprowadzany jest do żołądka przez przełyk dzięki endoskopu. Po umieszczeniu go w żołądku, jest wypełniany sterylnym roztworem soli fizjologicznej. Po napełnieniu balonu i sprawdzeniu jego umiejscowienia, endoskop jest usuwany – informuje szpital.
W trakcie terapii lekarz może regulować objętość balonu, dostosowując ją do indywidualnych potrzeb pacjenta – poprzez dopełnienie lub ujmowanie płynu.