To ważna wystawa. Działania tych poznaniaków przybliżyły koniec wojny

3 miesięcy temu

„Złamanie Szyfru Enigmy” to tytuł wystawy, którą w czwartek uroczyście otwarto w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu.

Autorem wystawy o polskich kryptologach jest m.in. Witold Sobócki z Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. Data otwarcia wystawy nawiązuje do rocznicy konferencji „X-Y-Z” w ośrodku Biura Szyfrów w Pyrach w 1939 roku. Wówczas to Polacy ujawnili sojusznikom postępy w pracach nad Enigmą oraz przekazali im wypracowane metody deszyfrujące.

Oprócz Witolda Sobóckiego, otwarcie wystawy swą obecnością zaszczyciła Joanna Kaczmarczyk, prawnuczka pułkownika Maksymiliana Ciężkiego. Był on jednym z uczestników prac nad Enigmą.

– Wystawa „Złamanie szyfru Enigmy” ma na celu upamiętnienie i uczczenie wkładu polskich kryptologów w rozwój kryptografii oraz ich kluczową rolę w historii II wojny światowej. Dzięki ich wysiłkom, kooperacja międzynarodowa w dziedzinie kryptografii nabrała nowego wymiaru, przyczyniając się do zakończenia wojny. Wystawa jest dostępna do zwiedzania przez dwa miesiące do 25 września 2024 r. – informuje Wielkopolski Urząd Wojewódzki.

fot. WUW

Error happened.
Idź do oryginalnego materiału