Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała nowy raport o perspektywach gospodarczych państw rozwiniętych. Jak informuje „Puls Biznesu”, dokument wskazuje na trzy najważniejsze wyzwania stojące przed polską gospodarką: dramatyczny niedobór pracowników, rosnące koszty obsługi długu publicznego oraz spowolnienie wzrostu gospodarczego.
Fot. Obraz zaprojektowany przez Warszawa w Pigułce, wygenerowany w DALL·E 3.
Dramatyczne braki kadrowe
Według raportu, Polska walczy z najpoważniejszym niedoborem pracowników wśród państw rozwiniętych. Problem ten jest szczególnie widoczny w sektorach wymagających wysokich kwalifikacji. Jak podaje „Puls Biznesu”, w branży ICT aż 30,1 procent firm zgłasza poważne braki kadrowe (przy średniej OECD 22,2 procent). Podobna sytuacja występuje w budownictwie (30,3 procent wobec 28,5 procent) oraz handlu i transporcie (30 procent wobec 25,5 procent).
Druga kwestia dotyczy spadku tempa wzrostu gospodarczego, co jest efektem trudności w adaptacji do recesji demograficznej. Choć w Polsce spadek rocznego wzrostu potencjalnego PKB na mieszkańca wyniósł tylko 0,2 punktu procentowego w ciągu ostatnich 20 lat (wobec 1 punktu w krajach OECD), eksperci zwracają uwagę na potrzebę reform strukturalnych.
Rosnące koszty obsługi długu
Trzecim poważnym problemem są gwałtownie rosnące koszty obsługi długu publicznego. Według raportu, cytowanego przez „Puls Biznesu”, tylko Węgry notują szybszy wzrost wydatków na obsługę zadłużenia. w tej chwili koszty te pochłaniają 2,5 procent polskiego PKB, a prognozy wskazują na możliwy wzrost do 3 procent PKB w najbliższych latach.
OECD sugeruje szereg reform strukturalnych, jednak jak zauważa „Puls Biznesu”, część z proponowanych rozwiązań wydaje się politycznie trudna do zrealizowania w obecnych warunkach.