Jak informuje Biełsat:
“Toalety nie było, stało wiadro, które w taki gorąc emitowało promieniowanie jak grafitowy pręt w elektrowni w Czarnobylu.”
Dziennikarz i były więzień polityczny Ihar Łosik na swoich mediach społecznościowych opisał warunki panujące podczas ekstremalnych upałów w reżimowych koloniach karnych i więzieniach. Do Białorusi też zbliża się fala upałów. Najbardziej odczują to ci, którzy są zamknięci – informuje Łosik.
“Rok temu przebywałem w areszcie śledczym KGB. Warunków w celach “amerykankach” w gorące dni po prostu nie da się wam opisać. “Komora gazowa” to mało powiedziane. W czteroosobowej celi było nas siedmioro. Na dwór otwarty był tylko mały lufcik. Otwór wentylacyjny na korytarz był zakryty. Temperatura odczuwalna w celi wynosiła 40 stopni. Toalety nie było, stało wiadro, które w taki gorąc emitowało promieniowanie jak grafitowy pręt w elektrowni w Czarnobylu.
W naszej pierwszej celi woda z kranu leciała ledwo. Ale choćby jeżeli leciała, staraliśmy się często kranu nie używać, bo zaczynało lecieć ze ścian. Czajnika do zrobienia herbaty zwyczajnie nie używaliśmy, bo jak użyłeś go raz – na podłodze robiła się kałuża skroplonej wody. No i umyć się jak w innych aresztach, chociażby w toalecie, się nie dało, toalety nie było. Ludzie tracili przytomność, zaczynały się problemy z sercem. Ze względu na sytuację administracja zdecydowała się na postawienie w celi wentylatora, który nie można powiedzieć, iż bardzo zmienił sytuację. Jedynie rozwiewał gorące powietrze w promieniu metra. Masz nadzieję, iż pozwolą ci zostawić go włączonego na noc, ale przychodzi rozkaz – nocą gniazdka muszą być wyłączone ze względu na bezpieczeństwo pożarowe. Spać się nie da, prześcieradła przyklejają się do ciał, wszystko przecieka, wszystko śmierdzi, wszyscy jęczą. To wylęgarnia gruźlicy. Taka sytuacja w celi zaczyna się, gdy na dworze są 22 stopnie lub więcej. Nie mogę sobie wyobrazić, co tam się będzie działo przy 35 stopniach, które będą za parę dni”
#Toalety #nie #było #stało #wiadro #które #taki #gorąc #emitowało #promieniowanie #jak..
Żródło materiału: BIEŁSAT















