"Tobie się uda". Historia niezwykłego plakatu, który powstał przed 4 czerwca w Lublinie

1 rok temu
Zdjęcie: (Fot. Rafa? Micha?owski / Agencja Wyborcza.pl)


Halogeny tak się nagrzewały, iż trzeba było je co chwilę wyłączać. Mogło powstać tylko 12 ujęć - tak wyglądały kulisy sesji do jednego z najbardziej rozpoznawalnych plakatów, jaki powstał przed wyborami 4 czerwca.


Plakat z hasłem „Tobie się uda" przedstawia chłopca i dwóch mężczyzn. Reprezentują trzy pokolenia marzące o wolnej Polsce. Autorką tego wyborczego afisza jest prof. Irena Nawrot-Trzcińska, późniejsza kierownik Zakładu Fotografii i Wiedzy Wizualnej w Instytucie Sztuk Pięknych UMCS.

Zadanie fotograficzne

Irena Nawrot-Trzcińska w 1983 r. ukończyła wychowanie plastyczne na UMCS, po czym dostała etat asystenta w pracowni struktur wizualnych. Studentów uczyła podstaw fotografii: parametrów ekspozycji, obróbki fotochemicznej i pracy w ciemni. - Moim nieformalnym szefem był Dobrosław Bagiński, przeze mnie zwany Sławkiem. Zawrócił w głowach wielu studentom. Jeździł na Zachód, pokazywał sztukę aktualną, mówił, czym jest land art czy konceptual art. Inni tego nie robili albo choćby wyśmiewali - wspomina. Zdecydowała, iż swój dyplom robić będzie w pracowni malarskiej, ale jak przyznaje, pod wpływem idei głoszonych przez Dobrosława Bagińskiego bardzo zrewidowała swój stosunek do sztuki i nie chciała robić tradycyjnego malarstwa sztalugowego. - Mój dyplom polegał na tym, iż wybrane fragmenty mojego ciała zostały przez mojego kolegę pomalowane i sfotografowane. Na obronie udowadniałam, iż to malarstwo, ale to była czysta fotografia z drobną ingerencją malarską - wspomina.
Idź do oryginalnego materiału