Top 5 wydarzeń kulturalnych w regionie [23-28 września]

3 miesięcy temu
Zdjęcie: Top 5 wydarzeń kulturalnych w regionie [23-28 września]


Ojciec polskiego malarstwa w Puławach

Jan Piotr Norblin to jeden z najważniejszych malarzy okresu stanisławowskiego, uważany za ojca polskiego malarstwa rodzajowego. Tworzył także grafiki. Zbiór prac autorstwa Jana Piotra Norblina inspirowane twórczością Rembranta mogą państwo zobaczyć w przestrzeni Muzeum Czartoryskich w Puławach.

– Dla Norblina Rembrant był duchowym ojcem i widać to na tej ekspozycji – mówi kurator wystawy, dr Paweł Ignaczak. – Norblin był bardzo nietypowym XVIII-wiecznym rembrandtystą. Bo pamiętajmy, iż w tamtym stuleciu Rembrandt był bardzo popularny. Wielu kolekcjonerów chciało mieć jego obraz. A jak ich nie było stać, to sobie zamawiali albo kupowali obrazy, ryciny czy rysunki, które przypominały dzieła tego malarza. To był bardzo popularny nurt artystyczny. Natomiast Norblin jest na tym bardzo szerokim tle postacią niezwykle oryginalną, ponieważ przerabiał Rembrandta na swoją modłę.

Wystawa w Muzeum Czartoryskich w Puławach jest dostępna do końca roku.

Fot. Muzeum Czartoryskich w Puławach Facebook

Legenda światowego rocka w CSK

Środa, 25 września, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, sala operowa mieszcząca ponad tysiąc osób. Na scenie wystąpi Doogie White, legenda światowego rocka. Szkocki wokalista nagrał m.in. ostatnią studyjną płytę z legendarnym zespołem Rainbow, Ritchiego Blackmore’a zatytułowaną “Stranger in Us All”, popartą paroletnią światową trasą. W jego muzyczną biografię wpisuje się też koncertowanie z absolutnymi ikonami rocka m.in. Jonem Lordem.

Obecnie występuje ze słynnym Alcatrazz. Jest także polski akcent. W 2020 roku nagrał z polskim gitarzystą Bartoszem „Bratkiem” Wójcikiem utwory “The Machine” oraz “All I`ve Known”, które znalazły się na albumie solowym Bratka.

“Doogie White – Polish Chapter” – to tytuł jego trasy koncertowej. Początek o 19:00 w CSK w Lublinie.

Fot. Centrum Spotkania Kultur

Anna Maria Jopek w Teatrze Starym

W środę (25.09) na koncert zaprasza też Anna Maria Jopek. Będzie gościć w Teatrze Starym w Lublinie.

“Sobremesa” po portugalsku oznacza deser. Ale to także to zbiór ukochanych piosenek Anny Marii Jopek ze świata kultury portugalskiej, czyli z Luzofonii. Zdaniem wielu jedna z piękniejszych i najważniejszych płyt w jej dorobku. To spotkanie z wielkimi postaciami muzyki luzofońskiej z Portugalii, Brazylii, Angoli… To piękny, muzyczny kontrast tego wszystkiego, co króluje w ojczyźnie fado i frazach z Wysp Zielonego Przylądka. Album nagrany został w Lizbonie ze stworzonym specjalnie na tę okazję multikulturowym zespołem.

Na scenie obok Anny Marii Jopek wystąpią: Yami – gitara basowa, Victor Zamora – fortepian, Tiago Oliveira – gitara, Vicky Marques – perkusja.

Koncert rozpocznie się o godzinie 19:00.

Fot. Teatr Stary w Lublinie

Francusko-ukraińskie Cyrkulacje

W czwartek 26 września odbędzie się spektakl w ramach trwającego od początku września Wschodnioeuropejskiego Festiwalu Cyrku Współczesnego Cyrkulacje. To święto twórców, artystów i widzów, którym bliska jest idea nowego cyrku. Podczas festiwalu prezentowana jest twórczość artystów z tego regionu Europy. Spektakle to mieszanka stylów, rozpoznawalne nazwiska i grupy przez lata wyznaczających kierunek rozwoju.

W czwartek mogą państwo zobaczyć ukraińsko-francuski duet.

Charlotte de la Bretèque zajmuje się akrobatyką. Na scenie występuje ze specjalnym rekwizytem powietrznym, który sama stworzyła, o nazwie “multicordes”. Występuje w różnych miejscach na całym świecie.

Alexander Koblikov ukończył Narodową Akademię Cyrkową w Kijowie. Zdobył złoty medal na prestiżowym festiwalu Cirque de Demain w Paryżu. W 2013 roku zdobył Srebrnego Klauna na Międzynarodowym Festiwalu Cyrkowym w Monte Carlo, podczas którego wpisał się do Księgi Rekordów Guinnessa, żonglując 14 piłkami.

Spektakl stworzony przez francusko ukraiński duet nosi tytuł “Bal(les)”. Początek o 19:00 w Centrum Kultury w Lublinie.

Szczegółowe informacje na temat Festiwalu i najbliższych spektakli na stronie cyrkulacje.eu.

Fot. archiwum

40 lat Teatru Panopticum

40 lat ma już lubelski Teatr Panopticum Młodzieżowego Domu Kultury “Pod Akacją” w Lublinie. Świętują twórcy – aktorzy i wszyscy zaangażowani w życie i rozwój teatru. Od środy 25 września (godzina 18.00) w foyer Teatru im. J. Osterwy będzie można oglądać wystawy fotografii teatralnej: „Zatrzymane gesty” i „Teatralny portret Panopticum”. jej autorami są uczestnicy zajęć w pracowni fotografii artystycznej i użytkowej MDK “Pod Akacją” w Lublinie pod kierunkiem Anny Borowskiej, a także wystawę „Plakat teatralny Panopticum” Jakuba Nastaja.

W piątek 27 września w Centrum Kultury w Lublinie dwa wydarzenia. O 17:00 rozpoczyna się spektakl teatralny powstały na motywach powieści Piotra Zaremby „Horror licealny”. Za reżyserię odpowiada Mieczysław Wojtas. W „Horrorze licealnym” młodzieżową wspólnotę jednoczą artystyczna pasja i szkolny teatr. Temat i problemy „Licealnego horroru” były na tyle trafione i ważne dla młodych aktorów, iż natychmiast podjęli decyzję o realizacji spektaklu

O 19:00, także w Centrum Kultury w Lublinie, koncert jubileuszowy “Śpiewające Panopticum – Tamte lata tamten czas”.

Z kolei w sobotę 28 września w CK będzie można zobaczyć: spektakl teatralny „Odlot” (godz. 17:00), recital piosenki poetyckiej Emilii Marzec (godz. 18:00) oraz spektakl „O tym się nie mówi” (godz. 19:00).

Na poszczególne wydarzenia obowiązują bezpłatne wejściówki, dostępne od 17.09.2024 r. w MDK “Pod Akacją”, ul. Grodzka 11. Więcej informacji można znaleźć TUTAJ.

Fot. archiwum

AB / opr. ToMa

Idź do oryginalnego materiału