Muzyka organowa zabrzmi w Puławach
W poniedziałek (30.06) kolejna odsłona XV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach.
Koncert Sebastiana Kuczyńskiego w kościele pw. św. Brata Alberta, rozpocznie się o godz. 19.00. Wstęp wolny, szczegółowy program kolejnych koncertów, dostępny jest na stronie wydarzenia.
Fot. pixabay.com
Wystawa w MDK „Pod Akacją”
W Młodzieżowym Domu Kultury „Pod Akacją” można obejrzeć wystawę prac fotograficzno-plastycznych pt. „Pomiędzy barierami” – „Between fences”.
Jak mówią autorzy prezentowanych prac, to ekspozycja, która opowiada o granicach codziennego życia, zarówno tym dosłownym, jak i metaforycznym znaczeniu. To szeroko pojęte bariery, widziane oczami młodych.
Wystawa „Pomiędzy barierami” – „Between fences” w Młodzieżowym Domu Kultury „Pod Akacją” przy ul. Grodzkiej 11 będzie prezentowana do końca sierpnia.
Fot. Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją” w Lublinie
Koncert w lubelskim kościele
Rozpoczyna się XXIX Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin – Czuby 2025. W środę (02.07) przed publicznością wystąpią: Georgij Agratina – fletnia Pana, cymbały, Robert Grudzień – organy, piano, Jerzy Zelnik – narrator, aktor.
Koncert w kościele pod wezwaniem Świętej Rodziny przy ulicy Jana Pawła II w Lublinie, rozpocznie się o godzinie 19.00.
Szczegółowy program kolejnych środowych koncertów dostępny na stronie wydarzenia.
Fot. Parafia Świętej Rodziny w Lublinie
Inne Brzmienia – niezwykłe wydarzenie muzyczne
W czwartek (03.07) w Lublinie rozpoczyna się Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia. Jak podkreślają organizatorzy, to jedno z najbardziej inspirujących i odkrywczych wydarzeń muzycznych w Polsce, które pozwala usłyszeć, w sercu Lublina, światowe gwiazdy i muzyczne odkrycia.
W tym roku na scenie zobaczymy między innymi: kanadyjską legendę metalu grupę Voivod, holenderską ikonę europejskiej kontrkultury zespół The Ex, projekt Petbrick z byłym perkusistą Sepultury Igorem Cavalerą, amerykańskie trio A Place to Bury Strangers czy Szkoci z Dopey Monkey, którzy wystąpią razem z lubelskimi muzykami.
Koncertom towarzyszą spotkania, pokazy filmowe i wystawy. Szczegółowy program festiwalu można znaleźć TUTAJ.
Na zdj. Inne Brzmienia 2024 – koncert zespołu Bedford Falls, fot. Kinga Hendzel
„Dwa Księżyce”. Festiwal w Kazimierzu Dolnym
W czwartek (03.07) rozpoczyna się kazimierski festiwal literacki „Dwa Księżyce – Słowa Mają Moc”.
Do miasteczka nad Wisłą przyjedzie między innymi wybitny językoznawca – profesor Jerzy Bralczyk, Magdalena Grzebałkowska – autorka „Dezorientacji. Biografii Marii Konopnickiej”, a także znani i nagradzani pisarze i pisarki, m.in.: Wojciech Tochman, Jacek Hugo-Bader, Dominika Buczak, Ewa Winnicka, Ałbena Grabowska, Dariusz Rosiak czy Katarzyna Miller.
– Kazimierz to ukochane miasto artystów, mała ojczyzna wybitnej i wszechstronnej Marii Kuncewiczowej, która patronuje naszemu przedsięwzięciu. Nasz festiwal nie tylko przypomina o kobietach w polskiej literaturze. W tym roku będziemy się zastanawiać nad tym, czym jest lokalność w zmieniającym się świecie. Może to właśnie prowincja i peryferia są ostoją autentyczności w czasach fake’ów i półprawd? Podczas tegorocznej edycji po raz pierwszy zrobimy też miejsce dla najmłodszych czytelników, a to dzięki współpracy z Europejskim Centrum Bajki” – mówi Maja Wolny, mieszkająca w Kazimierzu Dolnym pisarka i reportażystka – kuratorka Festiwalu.
Impreza potrwa do niedzieli, a szczegółowy program dostępny jest na stronie wydarzenia.
Fot. Festiwal Literacki Dwa Księżyce – Słowa Mają Moc FB
Wernisaż fotografii w Galerii OKNA
W Galerii OKNA MBP w piątek (04.07) wernisaż wystawy fotografii Ewy Zielonki-Gawrylak i Grzegorza Surmacza pt. „Ze sceny”.
Ewa Zielonka-Gawrylak to lublinianka z urodzenia, z wykształcenia pedagog, absolwentka studiów podyplomowych na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie na kierunku malarstwo. Należy do Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego im. Edwarda Hartwiga, grupy fotograficznej KKK oraz Koła Fotograficznego „Poczekajka”. Zajmuje się przede wszystkim reportażem wydarzeniowym. W jej pracach zasadniczą rolę odgrywa światło, jednak najistotniejsza jest tak jak u Henriego Cartiera-Bressona, „koncepcja decydującego momentu”. W swoich realizacjach dąży do ukazania emocji, a także atmosfery i dynamiki występów na żywo. Interesuje się fotografią portretową, krajobrazową, street foto oraz kulinarną. Jej prace fotograficzne znajdują się w wielu publikacjach, katalogach artystycznych, a ostatnio pojawiły się na okładce płyty.
W kręgu jej zainteresowań, obok fotografii, pozostaje również malarstwo olejne. Działa w grupie ImpulsArt oraz w Towarzystwie Sztuk Pięknych w Lublinie.
Wystawa prezentuje cykl zdjęć koncertowych, w szczególności z wydarzeń jazzowych. W pracach można odnaleźć wszystkie elementy stylu tak charakterystyczne dla wyrazu artystycznego Ewy Zielonki-Gawrylak.
Grzegorz Surmacz to urodzony w 1973 roku, zamieszkały w Lublinie, absolwent Politechniki Lubelskiej. Pasjonuje się fotografią od ponad 30 lat – krajobrazową, portretową, reportażową, street foto oraz kreatywną. Jest członkiem Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego im. Edwarda Hartwiga, grupy fotograficznej KKK, a także Koła Fotograficznego „Poczekajka”.
Wystawa będzie prezentowana do końca lipca, dzisiejszy (04.07) wernisaż o godz. 18.00.
Wstęp wolny, wydarzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
Fot. lublin.eu
SuPer / opr. PrzeG