Trąba powietrzna przeszła przez powiat radomski. Jest najwyższy stopień alertu IMGW

5 dni temu
Zdjęcie: Trąba powietrzna na Mazowszu (autor: RDC)


Trąba powietrzna przeszła przez południe województwa mazowieckiego. Największe straty odnotowano w gminie Jedlińsk – 7 częściowo lub całkowicie zerwanych dachów na budynkach mieszkalnych i 3 na gospodarczych.

W godz. 15:30–16:00 straż pożarna odnotowała 47 interwencji: Radom – 17, Przysucha – 7, Szydłowiec – 4, Ostrołęka – 2, Nowy Dwór Mazowiecki – 2, Grójec – 2.

W regionie radomskim obowiązują ostrzeżenia III stopnia i II stopnia przed silnym deszczem z burzami dla południowej części województwa mazowieckiego. Prognozowany jest deszcz o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu miejscami do 90 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 70 km/h, możliwy jest grad.

IMGW wydał również ostrzeżenia I stopnia przed silnym deszczem z burzami dla centralnej części województwa mazowieckiego. Opady deszczu mają tam mieć natężenie umiarkowane, okresami silne. Wysokość opadu miejscami do 50 mm. Będą też burze z porywami wiatru do 70 km/h. Możliwy grad.

Ostrzeżenia IMGW

Instytut zapowiedział możliwość aktualizowania ostrzeżeń II i III stopnia i kontynuowania ostrzeżeń I stopnia.

Ostrzeżenie meteorologiczne III stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof i zagrożenie życia.

Ostrzeżenie II stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie zdrowia i życia, a prowadzenie działalności jest w tych warunkach mocno ograniczone.

Ostrzeżenie I stopnia dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, utrudnienia w prowadzeniu działalności, opóźnienia w ruchu drogowym i kolejowym, zakłócenia w przebiegu imprez plenerowych. Możliwe zagrożenie życia. Instytut zaleca ostrożność, śledzenie komunikatów i obserwację rozwoju sytuacji pogodowej.

Idź do oryginalnego materiału