Trądzik u brodacza – jak pielęgnować skórę i zarost, by nie zaszkodzić cerze?

5 dni temu

Gęsty zarost maskuje zaskórniki i wypryski, ale jednocześnie utrudnia pielęgnację skóry z trądzikiem. Nieodpowiednia higiena brody może niestety pogłębiać stany zapalne. Dlatego trądzik u brodacza to wyzwanie, które wymaga rozsądnej pielęgnacji zarówno skóry twarzy, jak i samego zarostu. Jak mężczyźni z trądzikiem powinni dbać o brodę i wąsy?

Broda a trądzik – co warto wiedzieć?

Trądzik jest przewlekłą chorobą zapalną, która może dotknąć każdego – nie tylko w okresie dojrzewania. Objawia się zaskórnikami, grudkami i wypryskami, które powstają m.in.na skutek nadmiernego rogowacenia ujść mieszków włosowych, zwiększonego wydzielania łoju (sebum) i namnażania bakterii Cutibacterium acnes.

Skóra pod zarostem ma tendencję do wydzielania sebum i nadmiernego rogowacenia, co – w połączeniu z ograniczeniem dostępu powietrza i ciepłym, wilgotnym środowiskiem – może prowadzić do namnażania się bakterii i nasilania zmian trądzikowych. Niedokładne mycie twarzy lub brody, stosowanie kosmetyków komedogennych (zamykających ujścia gruczołów łojowych) lub wątpliwa higiena akcesoriów do pielęgnacji to najczęstsze błędy, które mogą potęgować problem.

Jak pielęgnować skórę i zarost przy trądziku?

1. Dokładnie, ale delikatnie oczyszczaj twarz

Codzienne, rano i wieczorem, używaj do mycia twarzy pianek lub żeli oczyszczających, które dokładnie zmywają zanieczyszczenia, ale nie wysuszają twarzy i są bezpieczne dla bariery hydrolipidowej. Dla mężczyzn z trądzikiem dobrze sprawdzą się produkty (zarówno pianki i kremy) zawierające składniki takie jak:

  • cynk – działa ściągająco i przeciwbakteryjnie,
  • kwas salicylowy – delikatnie złuszcza martwy naskórek i odblokowuje pory,
  • niacynamid – łagodzi stany zapalne i wspiera regenerację skóry.

Sięgaj też po łagodne szampony do brody bazujące na naturalnych środkach myjących. Rekomenduje się mycie nimi zarostu 2-3 razy w tygodniu. Cera trądzikowa ma tendencję do przetłuszczania się i swędzenia, więc możesz sięgać po szampon częściej w zależności od potrzeb. Unikaj produktów z alkoholem, olejami komedogennymi i sztucznymi substancjami zapachowymi, które mogą podrażniać skórę.

2. Mycie i dezynfekcja akcesoriów do brody

Równie ważna jest higiena akcesoriów, których używasz do pielęgnacji brody. Nieumyta szczotka lub kartacz do brody mogą być siedliskiem bakterii. Dlatego po każdym użyciu wyczesz kartacz przy użyciu grzebienia o szeroko rozstawionych zębach. Minimum raz w tygodniu lub choćby częściej dokładnie umyj włosie w misce z ciepłą wodą z dodatkiem szamponu lub mydła do brody. Kartacze z nylonowym włosiem możesz co kilka dni dezynfekować np. sprayem z alkoholem izopropylowym. Kartacze z włosiem naturalnym należy traktować ostrożniej – w tym przypadku postaw na regularne czyszczenie zamiast intensywnej dezynfekcji.

Pamiętaj, by przechowywać kartacz w suchym miejscu, np. zamkniętej szafce, z dala od wilgoci – łazienkowy blat przy umywalce lub toalecie to najgorszy możliwy wybór. Pamiętaj, iż kartacz powinien być przechowywany włosiem w dół, co utrudnia osadzanie się na nim kurzu, a co za tym idzie bakterii i roztoczy.

3. Nawilżaj cerę i używaj niekomedogennych olejków do brody

Szukaj olejków do brody oznaczonych jako „niekomedogenne”. Oznacza to, iż istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, iż zatkają pory i nasilają problem. Olejki do brody odpowiednie dla cery problematycznej zawierają np. olejek ogórecznikowy, rozmarynowy i konopny.

Jeśli pielęgnacja nie przynosi oczekiwanych rezultatów, koniecznie wybierz się do dermatologa. Trądzik to problem, którego nie można lekceważyć.

Idź do oryginalnego materiału