Tragedia Górnośląska – pierwsze uroczystości już we wtorek

opowiecie.info 2 dni temu

– W województwach opolskim i śląskim rok 2025 ustanowiono Rokiem Tragedii Górnośląskiej. Obchodzimy 80 rocznicę tych tragicznych wydarzeń, które dotknęły mieszkańców Śląska. W obydwu regionach w styczniu odbędą się rocznicowe spotkania i obchody – poinformowała Violetta Ruszczewska, rzeczniczka prasowa Gabinetu Marszałka Województwa Opolskiego.

Już 22 stycznia Kuratorium Oświaty w Opolu, Centralne Muzeum Jeńców Wojennych oraz Instytut Śląski w Opolu zapraszają na konferencję edukacyjną pt. Tragedia Górnośląska 1945 r. w edukacji szkolnej, która odbędzie się w budynku Muzeum w Łambinowicach przy ul. Muzealnej 4. Rozpocznie się ona o godzinie 9.00 wizytą uczestników wydarzenia w Miejscu Pamięci Narodowej w Łambinowicach i zapaleniem zniczy przy Pomniku Martyrologii Jeńców Wojennych i na Cmentarzu Ofiar Obozu Pracy.

Konferencja ma na celu pogłębienie wiedzy o wydarzeniach z 1945 roku, których ofiarą padła ludność cywilna na Górnym Śląsku, poczynając od zbrodni popełnionych podczas wkraczania Armii Czerwonej na ten teren aż po deportacje rodzimych mieszkańców w głąb ZSRR oraz izolowanie ich w powojennych obozach pracy, wśród których najgorszą sławę zdobyły obozy w Świętochłowicach i Łambinowicach.

Natomiast 26 stycznia odbędą się rocznicowe obchody w obydwu regionach.

W Łambinowicach obchody pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego organizuje Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. Rozpoczną się one o godzinie 15.00 nabożeństwem ekumenicznym w kościele pw. Św. Magdaleny w Łambinowicach, o godzinie 16.15 uczestnicy wezmą udział w oficjalnych uroczystościach na Cmentarzu Ofiar Obozu Pracy w Łambinowicach. O godzinie 17.00 zaplanowano spotkanie w budynku łambinowickiego Muzeum i projekcję filmu „Czerwona zaraza” w reżyserii Aleksandry Fudali-Barańskiej.

W województwie śląskim na obchody zapraszają marszałkowie i wojewodowie obydwu województw, a będą się one odbywać pod honorowymi patronatami Marszałków Sejmu i Senatu RP.

Rozpoczną się w samo południe mszą w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach, a potem przewidziano: o godz. 13.20 złożenie kwiatów pod bramą obozu „Zgoda” w Świętochłowicach; o godz. 14.00 oficjalne uroczystości wraz ze złożeniem kwiatów pod pomnikiem Ofiar Tragedii Górnośląskiej w Bytomiu Miechowicach; o godz. 14.30 rekonstrukcję wydarzeń ze stycznia 1945 roku w Bytomiu Miechowicach i o godz. 16.00 odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku w Radzionkowie, ul. Św. Wojciecha 118.

Dramat mieszkańców Śląska rozpoczął się w lutym i marcu 1945 roku. Po wkroczeniu wojsk sowieckich na te tereny rozpoczęły się masowe represyjne działania wobec rodzimych mieszkańców regionu – zbrodnie, gwałty, zabójstwa, dewastacje, rabunki oraz osa­dzenia w obozach pracy czy internowania i deportacje części ludności do ZSRR. Tragedia dotknęła tysiące mieszkańców całego Śląska.

Przypomnijmy, iż w rezolucji, przyjętej w grudniu ub. roku przez Sejmik Województwa Opolskiego o ogłoszeniu roku 2025 Rokiem Tragedii Górnośląskiej, napisano m.in. „Ogłoszenie roku 2025 Rokiem Tragedii Górnośląskiej stanie się okazją do oddania hołdu ofiarom, ale też symbolicznego zadośćuczynienia tym, którym wyrządzone wówczas krzywdy towarzyszą przez całe życie. Jest to też odpowiedni moment, aby wiedzę o trudnej historii przekazać młodym mieszkańcom regionu. Jest to wreszcie najwyższy czas, aby z prawdą o tych wydarzeniach dotrzeć do świadomości mieszkańców całego kraju.”

Obraz Goran Horvat z Pixabay

Idź do oryginalnego materiału