W tym roku Jarmark Bożonarodzeniowy rozpocznie się o tydzień później niż w poprzednich latach, ale potrwa aż do 7 stycznia 2024 roku. Atrakcji i niespodzianek pojawi się sporo, a świąteczną atmosferę stworzą pachnące lasem choinki i unoszący się w powietrzu aromat grzanego wina i czekoladowych pierników.
Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu kojarzy się głównie z drewnianymi domkami, grzanym winem, pachnącymi słodkościami i wyjątkową, świąteczną scenerią. Tej zimy atrakcje ulokowane na ul. Oławskiej, ul. Świdnickiej, placu Solnym i na wszystkich pierzejach Rynku będą dostępne dla odwiedzających od 24 listopada 2023 roku do 7 stycznia 2024 roku. Sprzedaż w drewnianych domkach będzie prowadzona codziennie w godzinach 10:00-21:00.
Wyjątek będą stanowiły następujące daty:
- 24 grudnia 2023 – w tym dniu Jarmark nieczynny,
- 25 grudnia 2023 – w tym dniu Jarmark nieczynny,
- 26 grudnia 2023 – otwarte od godz. 13:00,
- 31 grudnia 2023 – domki z artykułami przemysłowymi otwarte do godz. 17:00, a domki z gastronomią i napojami otwarte do godz. 02:00,
- 1 stycznia 2024 – w tym dniu Jarmark nieczynny.
Aktualnie trwa rozstawianie domków i montaż ozdób świątecznych.
Jarmarkowe nowości
Pierzeja zachodnia Rynku to nowe, pełne blasku i świątecznych dekoracji miejsce na mapie Jarmarku Bożonarodzeniowego. Znajdą się tutaj regionalne pyszności: tradycyjna polska kuchnia, serki góralskie, naturalne soki, wino i nalewki rzemieślnicze, przysmak kuchni korańskiej – pierożki mandu, słodkości: żele, orzechy prażone, gofry bąbelkowe w różnych wariantach smakowych, grzane wino, krewetki w tempurze i wiele innych.
W Bajkowym Lasku, na najmłodszych gości Jarmarku czekać będą przepiękne bajki, które swoją magiczną wizualizacją i oprawą dźwiękową wprowadzą wszystkich maluchów do iście baśniowego świata. W tym roku pośród bajkowych chatek pojawi się nowy, niezwykły dwupoziomowy domek z fabryką prezentów.
Na parterze przez ogromne okna, będzie można podziwiać jak pod czujnym okiem Mikołaja, pieczołowicie pracują elfy, by zdążyć na czas z prezentem dla wszystkich. Magiczne wnętrze ukazywać będzie wszystkie etapy: od otrzymania worka listów ze świątecznymi marzeniami, przez akceptację projektu, po pakowanie i wysyłkę świątecznych podarunków. A po zapoznaniu się z tym skomplikowanym procesem będzie można wejść na taras, podziwiać panoramę Bajkowego Lasku i wypatrywać pędzących sań renifera Rudolfa.
Na Placu Solnym tradycyjnie będzie można podziwiać panoramę Jarmarku z trzypoziomowego bajkowego domku z tarasem widokowym i wieżyczką z podświetlanym zegarem. W domku tym będzie można napić się gorących napojów i przyjemnie spędzić czas w świątecznej, bajkowej przestrzeni.
Raj dla łasuchów
Podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego będzie można skosztować pyszności z różnych regionów Polski i Europy. Pośród smaków i aromatów znajdą się takie specjały jak: alzackie podpłomyki flammkuchen, dania kuchni gruzińskiej, holenderskie i włoskie sery, włoska pizza Frita, hiszpańskie churros, podlaskie wędliny, dolnośląskie miody, turecką baklavę, a także bajkowe „wrocławskie kamieniczki” w postaci pierników.
Nie zabraknie świątecznych słodkości: owoców w czekoladzie, owoców suszonych, bakalii, chałwy, gofrów tradycyjnych i bąbelkowych, kołaczy węgierskich, świątecznych pralin, czekoladowych pierników.
W drewnianych domkach znajdą się także specjały polskiej kuchni: szaszłyki, golonki, bigos, pajda chleba, szare kluchy, ziemniaki ze śledziem, pierogi, gołąbki, kwaśnica. Pojawią się również potrawy z grilla, góralskie oscypki z żurawiną, pieczone kasztany, tradycyjne polskie i litewskie wędliny, węgierskie langosze z nadzieniem, tradycyjne kołacze, słowackie strudle, miody dolnośląskie, wędzone ryby.
Kultowe kubeczki
Tradycją wrocławskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego są ceramiczne kubeczki buciki, które zyskają nowy wzór i kolor. W kubeczkach tradycyjnie będzie można skosztować aromatycznego, wrocławskiego grzańca, gorącej czekolady i innych rozgrzewających napojów, delektując się jednocześnie atmosferą nadchodzących świąt.
Gorących napojów w unikatowych kubeczkach będzie można napić się w kilku lokalizacjach na Jarmarku Bożonarodzeniowym: na Placu Solnym w trzypoziomowym domku z zegarem na wieży, w „Świątecznym Wiatraku” i Domku z tarasem widokowym w Bajkowym Lasku, w „Domku Pod Krasnalem” przy pomniku Fredry, w „Domku Kominkowym” na pierzei północnej Rynku.
Foto: Miejsca we Wrocławiu