Trwa Święto Miasta Tarnowa. 'Jesteśmy jak jedna wielka rodzina’ [ZDJĘCIA, WIDEO]

1 rok temu
Zdjęcie: Tarnów


Piknik rodzinny, zawody szachowe, wernisaż w Teatrze, koncerty, Performance Teatru Plastycznego, strefa gastronomiczna z foodtruckami czy Jarmark Galicyjski. Przez cały weekend realizowane są Zdearzenia 2023, czyli coroczne święto Tarnowa i jego mieszkańców.

W sobotę (24.06) najwięcej wydarzeń działo się na tarnowskim Rynku, gdzie przez cały czas trwania Święta Tarnowa działa Jarmark Galicyjski. Kramy z poszczególnymi produktami (od miodów, przez zioła czy zabawki, aż po biżuterię) cieszyły się sporym zainteresowaniem tarnowian. Mieszkańcy miasta w rozmowie z RDN Małopolska podkreślali, iż są bardzo zadowoleni z organizacji tego typu imprez.

– Oczywiście, iż się podoba, w ten sposób promujemy miasto. Jest to ‘Polski Biegun Ciepła’, więc zapraszamy wszystkich do Tarnowa! – Jest bardzo przyjemnie. Znajduje się dużo ciekawych stoisk, np. z ziołami. Jest tam bardzo dużo ziół, które są w tej chwili na topie. Miody, nalewki, rękodzieło, tak iż jest ładnie. – No pięknie jest, wspaniale! Ludzie są głodni kultury. Do tego jeszcze przy okazji są wspaniałe wystawy i wszystko to jest zachęcające. – Na razie oglądamy stoiska i jeszcze nic nie wybraliśmy, ale myślę, iż coś tu sobie upatrzymy. – To bardzo fajna inicjatywa, przynajmniej coś się w Tarnowie dzieje, bo tak na co dzień nie ma tego typu wydarzeń. Szkoda, iż pogoda nie dopisała, bo na pewno byłoby jeszcze lepiej, ale jesteśmy zadowoleni. – Ze względu na to, iż jestem z dziećmi, to najbardziej nas interesowały stoiska z zabawkami drewnianymi. To był nasz dzisiejszy zakup. No ale wszystkie stoiska mają coś ciekawego, więc jest co oglądać. – Jest bardzo ładnie, tylko niestety troszkę pogoda nie dopisuje. Przyszliśmy tutaj ze względu na dzieci, więc raczej interesuje nas to, co ich, czyli malowanie twarzy czy robienie warkoczy.

Jednym z wydarzeń, które przyciągnęły największe zainteresowanie była intronizacja nowego króla Towarzystwa Strzeleckiego Bractwa Kurkowego w Tarnowie. Tym razem ‘Królem Kurkowym’ został Piotr Sumara, który na 'tronie’ zastąpił dotychczasowego monarchę Stanisława Barnasia. Uroczystego aktu intronizacji dokonał Prezes Bractwa Paweł Krywański.

W uroczystości brał udział prezydent Tarnowa Roman Ciepiela, a także przedstawiciele bractw kurkowych m.in. z Krakowa.

Włodarz miasta mówi, iż w tym roku postawiono na integrację mieszkańców i nie tylko poprzez wspólne świętowanie.

– Jak święto, to i jak w rodzinie – trochę swobodniejsza atmosfera. Chociaż w tej chwili skończyła się bardzo oficjalna, tradycyjna uroczystość, według starego ceremoniału, czyli przekazanie insygniów nowemu ‘Królowi Kurkowemu’. To bardzo dobrze, iż Bractwo Kurkowe kultywuje tradycje i przypomina, jak to kiedyś było. Ale teraz na ulicach miasta można się spotkać i porozmawiać. Jest kiermasz czy festyn restauracyjny, ale to jest też ważne, iż przyjechali do nas goście z zagranicy. Chcę podkreślić, iż są to przedstawiciele miast ukraińskich. To jest bardzo ważne ze względu na to, co się w ogóle dzieje w Ukrainie, ale także to, co się dzisiaj dzieje w Moskwie, bo jesteśmy też pod wrażeniem tego, co się dzieje w samej Rosji. To wszystko jest bardzo niebezpieczne dla nas i dla spokoju oraz pokoju w Europie. Tak iż dobrze, iż oni mogli tutaj przyjechać, zobaczyć, iż u nas jest bezpiecznie i spotkać się ze swoimi rodakami. Ale oprócz Święta Tarnowa mamy również Igrzyska Europejskie. Tarnów został wyróżniony na wiele sposobów. Pogoda jest zmienna, ale to nie przeszkadza w dobrej zabawie.

W sobotnie popołudnie na Rynku będzie można posłuchać koncertów zespołów muzycznych z Ukrainy, Węgier i Włoch, natomiast w Sali Lustrzanej odbędzie się fortepianowy występ, podczas którego zagrają Weronika Gardziel (Polska) i Sinh Le Quang (Wietnam).

Z kolei niedziela (24.06) to kolejny dzień z koncertami, kiermaszem i ulicznym jedzeniem. W BWA chętni zostaną także oprowadzeni po wystawie 'Zimne Spojrzenie. Ostatnie zdjęcia rodzin żydowskich z getta w Tarnowie’. Po południu na placu Rybnym i Rynku odbędzie się dzień integracji osób pełnosprawnych z osobami z niepełnosprawnościami, czyli Dobrodzień. O 20 Zdearzenia zakończy spektakl plenerowy 'Apetyt na czereśnie’ w Ogrodzie Sensorycznym.

Idź do oryginalnego materiału