Trzetrzewina świętuje 100-lecie parafii. Jezus wśród swoich od wieku!

3 godzin temu

To było święto wiary, tradycji i wspólnoty. Parafia Matki Bożej Pocieszenia w Trzetrzewinie obchodziła swój wyjątkowy jubileusz – 100 lat obecności Chrystusa w lokalnej wspólnocie, erygowanej dokładnie 10 maja 1925 roku przez arcybiskupa Leona Wałęgę.

Sto lat historii, które pisali ludzie

Uroczystości jubileuszowe, zwieńczone 18 maja br. Mszą Świętą pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Jeża, trwały przez ostatni rok. W tym czasie odbywały się spotkania formacyjne, konkursy dla dzieci, a także wzruszające spotkania z kapłanami i siostrami zakonnymi pochodzącymi z parafii, którzy dzielili się świadectwami życia i powołania.

– To był czas budowania wspólnoty – tej duchowej i tej bardzo ludzkiej – mówił przed jubileuszową Mszą Świętą ks. proboszcz Edward Mikoś.

Parafia to nie tylko kościół, to serce lokalnej społeczności

Biskup Andrzej Jeż w homilii podkreślił rolę parafii nie tylko jako miejsca formacji duchowej, ale również jako fundamentu lokalnej tożsamości, kultury, edukacji i pomocy charytatywnej.

– Parafia nie patrzy jedynie w przeszłość. Jej misja to także przyszłość – młode pokolenia, które przyjdą – mówił bp Jeż. – To od nas zależy, czy będą miały żywy Kościół i wspólnotę, w której odnajdą wiarę i sens.

Wzruszające gesty i symbole jubileuszu

Podczas Eucharystii nie zabrakło pięknych znaków wspólnoty: procesji z darami i procesji eucharystycznej, w której wzięli udział parafianie w każdym wieku – od dzieci po seniorów.

Na pamiątkę jubileuszu w nawie głównej kościoła odsłonięto pamiątkową tablicę, a z placu przy świątyni wypuszczono 100 białych gołębi – symbol pokoju, Ducha Świętego i przemijającego czasu.

Parafia z historią i przyszłością

Parafia w Trzetrzewinie powstała jako samodzielna wspólnota duchowa w 1925 roku, oddzielając się od Podegrodzia. W skład parafii wchodziły niegdyś m.in. Biczyce Polskie, Biczyce Niemieckie, Szymanowice, Niskowa – dziś ta ostatnia ma już własną parafię.

W ciągu stu lat przez Trzetrzewinę przeszły pokolenia ludzi wiernych tradycji i Ewangelii. Dziś ich dziedzictwo żyje dalej – w modlitwie, w codzienności, w nadziei na kolejne pokolenia, które będą budować tę wspólnotę na kolejny wiek.

Fot.: ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość Niedzielny

Idź do oryginalnego materiału