W obecności zaproszonych gości uroczyście odsłonięto dziś w Suchowoli mural przedstawiający postać błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. To kolejne dzieło z cyklu patriotycznych malowideł ściennych, które powstają na budynkach Powiatu Sokólskiego, pod hasłem “Nasza droga do wolności”. Wydarzenie połączono z uroczystościami związanymi z obchodami Dnia Patrona w suchowolskiej placówce
Inicjatorem i pomysłodawcą całej serii murali jest Piotr Rećko, Starosta Sokólski. Wybrał on nie tylko bohaterów, którzy zostali na nich uwiecznieni, ale także aktywnie uczestniczył w ich projektowaniu, konsultując dobór symboli i patriotycznych haseł. Nie szczędził czasu i energii na monitorowanie postępu prac na kolejnych ścianach placówek, dla których Powiat Sokólski jest organem prowadzącym.
– O księdzu Popiełuszce myślę jako o błogosławionym, który chodził między nami. Tu żył, tu się urodził, był uczniem naszego liceum. Naszym obowiązkiem jest tu dziś być, pamiętać i doceniać jego duchową spuściznę. Jego podobizna i mural na ścianie szkoły będzie niósł przekaz, iż z małej podlaskiej wsi pochodzi bohater – mówiła na uroczystym odsłonięciu muralu Małgorzata Karczewska, dyrektor Zespół Szkół w Suchowoli.
Podziękowała za piękną inicjatywę upamiętnienia ich patrona. Serdeczne podziękowania skierowała do Dariusza Piontkowskiego, Sekretarza Stanu w MEiN, Mariusza Gromko, Senatora RP, Pawła Wnukowskiego, Radnego Sejmiku Wojewódzkiego, Wiesławy Burnos, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego, i pomysłodawcy muralu Piotra Rećko, Starosty Sokólskiego.
Za inicjatywę podziękował również obecny na uroczystości Dariusz Piontkowski, Sekretarz Stanu w MEiN.
– Ksiądz Jerzy Popiełuszko to postać symboliczna okresu stanu wojennego, okresu komunizmu w Polsce. Człowiek który pokazał, iż można niezłomnie stać przy wartościach. I chociaż mówimy już o nim w czasie przeszłym to ta postawa jest potrzebna także i dziś. Bo każde czasy wymagają bohaterstwa, może nie zawsze takiego, które będzie oznaczało utratę życia, ale bohaterstwa by bronić swoich poglądów, swojej wiary – zaznaczył minister.
Podkreślił również, iż aby spuścizna księdza Jerzego, którą po sobie pozostawił była żywa, potrzebne jest kultywowanie pamięci. Nie tylko o nim samym, ale i o innych bohaterach. A żeby tak się stało potrzebne są widoczne znaki pamięci, a jednym z nich jest właśnie ten mural.
– Niech przypomina o wartościach, które w naszym życiu powinny być ważne, czym jest ojczyzna – zakończył.
Pomysłu stworzenia kolejnego dzieła upamiętniającego bohatera z powiatu sokólskiego pogratulowała również Wiesława Burnos, Członek Zarządu Województwa podlaskiego. Dodała też, iż jest zachwycona życiem, świadectwem księdza Jerzego i jego prostym życiem kapłańskim.
Franciszek Górski, przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Białymstoku z kolei wyznał, iż nigdy się nie spodziewał iż będzie uczestniczył w tak pięknej i ważnej uroczystości.
– Czas kiedy działał ksiądz Jerzy Popiełuszko to lata mojej młodości. Dziękuję wszystkim, którzy byli zaangażowani w stworzenie tego dzieła i gratuluję też pomysłu. Ten mural ma wartość historyczną, edukacyjną i istotną dla naszej wiary – mówił pan Franciszek.
Do słów przedmówcy odniósł się Piotr Rećko, Starosta mówiąc iż murale w jego zamyśle mają wychowywać, uczyć, przywrócić pamięć historyczną o wybitnych ludziach z naszego terenu.
– Na muralu w Dąbrowie Białostockiej widnieją trzy postacie tak naprawdę mundurowych: Inka i dwóch generałów Sulik i Godlewski, na sokólskim ogólniaku umieściliśmy wybitnego matematyka Józefa Marcinkiewicza. To bohaterowie z naszego powiatu. Najbardziej znanym wszystkim jest prawdopodobnie ksiądz Jerzy Popiełuszko. Jego dorobek, dziedzictwo, jego ewangelizacja jest cały czas żywa w naszej społeczności – podkreślił Starosta Sokólski.
A skąd pomysł na wypisywanie dat i tytułów homilii na muralu?
– Kiedy rozmawialiśmy i analizowaliśmy stworzenie tego muralu zaczęliśmy się zastanawiać dlaczego ksiądz Jerzy został zamordowany. I jednoznacznie się okazało, iż zabito go za słowa wypowiadane podczas homilii, w trakcie mszy za ojczyznę. Pierwszą z nich odprawił 17 stycznia 1982 r. Później powtarzał je każdego miesiąca, aż do tej ostatniej na Żoliborzu 30 września 1984 r. Uczestniczył w nich na zmianę z proboszczem z Parafii św. Stanisława – wyjaśnił Piotr Rećko.
Dodał, iż na muralu wyróżniona jest również data 19 maja 1983 r. Tego dnia ksiądz Popiełuszko poprowadził mszę w trakcie pogrzebu Grzegorza Przemyka, młodego maturzysty, który był opozycjonistą i którego również bestialsko zamordowano. W ten sposób chcieli upamiętnić także postać tego młodego człowieka i ukazać związek między tymi dwoma Polakami.
– Ksiądz Jerzy przedstawiony jest na tle napisu Solidarność. Chcieliśmy w ten sposób wspomnieć o największym w dziejach Polski ruchu politycznym, społecznym, ruchu obrońców pracy, zrzeszającym ponad 10 mln Polaków. A jego kapelanem był właśnie ksiądz Popiełuszko – kontynuował pomysłodawca muralu.
Na ściennym malowidle widzimy również masy ludzi, które chłonęły słowa Błogosławionego podczas odprawianych przez niego mszy. Jest również grób w kształcie krzyża z napisem „Błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko, lat 37” przed którym klęczy modlący się i płaczący papież Jan Paweł II. Taki pomnik znajduje się na terenie Parafii św. Stanisława w Warszawie.
– W symboliczny sposób zostali pokazani również oprawcy. Zastanawialiśmy się czy ich umieszczać, czy wprowadzać na mural ten element zła, o którym mówił ksiądz Jerzy. Ale postanowiliśmy zdefiniować jednak kto był, po której stronie. Milicja to również symbolika systemu, który doprowadził do śmierci księdza i który przez dłuższy czas wpływał na zniewolenie naszej ojczyzny. Ale dzięki takim postawom jak księdza udało się nam zwyciężyć ten system totalitarny – dodał Starosta.
Kończąc podziękował wszystkim zaangażowanym w stworzenie murali w powiecie sokólskim.
Pracownikom Wydziału Rozwoju za ciężką pracę i pozyskiwanie środków. Andrzejowi Filipovich za wspaniałe projekty.
– Nie sposób nie podziękować też rządowi polskiemu, który dziś reprezentuje minister Dariusz Piontkowski, Mariuszowi Gromko, który zawsze wspierał nasze wszelkie powiatowe działania – zakończył.
Po oficjalnej części nastąpiło poświęcenie muralu.
Zadanie zostało zrealizowane w ramach projektu ,,Murale w Powiecie Sokólskim”. dofinansowanego ze środków Biura ,,Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego ,,Niepodległa „. Wnioskodawcą projektu był Powiatowy Dom Kultury w Sokółce.
NiepodległaPowiat SokólskiPiotr Rećko
Sylwia Matuk
fot. Jarosław Stasiulewicz