Tychy: Rozwinięciem stumetrowej biało-czerwonej wstęgi i utworzeniem „żywej flagi” uczczono Dzień Flagi

12 godzin temu

Dzisiaj (2 maja) przypada Dzień Flagi. Święto to uczczono w Tychach nieco wcześniej, bo 30 kwietnia, m.in. rozwinięciem stumetrowej biało-czerwonej wstęgi (uszytej ze składek kibiców GKS Tychy) w parku Górniczym na osiedlu A w Tychach.

Jak poinformował nas Ireneusz Ruchała ze środowiska kibiców GKS Tychy, impreza pod nazwą „Razem pod Białą-Czerwoną” została zorganizowana 30 kwietnia we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Tychach, Przedszkolem nr 8 „Zielony Ogród”, Przedszkolem Sportart P3 i obejmowała oprócz rozwinięcia biało-czerwonej wstęgi kibiców GKS Tychy utworzenie przez dzieci żywej „biało-czerwonej flagi”.

„Flaga” utworzona przez dzieci; fot. Kacper Rodak

– Głównymi organizatorami była SP nr 3 (pod przewodnictwem dyrektor Beaty Kopko) oraz Rada Osiedla A – mówi I. Ruchała. – Decyzję o kwietniowym terminie podjęliśmy ze względu na fakt, iż w dniu 2 maja szkoły mają wolne.

Biało-czerwona wstęga kibiców została uszyta dziewięć lat temu z ich składek. Mierzy, jak słyszymy, 100 metrów długości i 6 metrów szerokości. Jest elementem uroczystości patriotycznych, m.in. 1 sierpnia rozwijana jest na pl. Baczyńskiego, by uczcić kolejne rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego; 11 listopada niesiona jest podczas obchodów Święta Niepodległości. Była również w Warszawie, gdzie brała udział w obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. Święto przypadające między 1 i 3 maja ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przy okazji wskazuje na konieczność prezentowania flagi zgodnie z tradycją i honorem. W tym celu opracowało specjalny miniprzewodnik „Biało-Czerwona”, w którym przypomina m.in., iż istnieje zasadnicza różnica między flagą a barwami narodowymi. „Flaga Rzeczypospolitej Polskiej składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego u góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8. Powszechny zwyczaj umieszczania napisów i rysunków przez kibiców obserwujących zawody sportowe jest dopuszczalny wyłącznie na barwach narodowych. Te ostatnie nie mają określonych proporcji” – czytamy w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej (gov.pl).

MSWiA przypomina, iż 2 maja to również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

(icz)

Idź do oryginalnego materiału