Tychy: Uroczystości trzeciomajowe. Modlitwa o zgodę w Polsce

13 godzin temu

Podczas tegorocznych uroczystości trzeciomajowych w Tychach modlono się o zgodę w naszej Ojczyźnie. Podczas mszy świętej kapłan przypomniał wiernym, aby umieli, jako obywatele, cieszyć się z osiągnięć, które są udziałem m.in. Tychów i Polski.

W dniu 3 maja obchodzimy: święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (ustanowione w 1920 roku przez papieża Benedykta XV na prośbę polskich biskupów po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku), rocznice uchwalenia Konstytucji 3 maja, rocznice wybuchu III Powstania Śląskiego.

Oficjalne uroczystości miejskie rozpoczęły się w sobotę 3 maja w Tychach mszą świętą odprawioną w intencji Ojczyzny w kościele św. Marii Magdaleny. Ksiądz proboszcz Janusz Lasok powitał uczestników Eucharystii stwierdzeniem, iż przyszli tu ci, którym zależy na błogosławieństwie dla Ojczyzny i miasta Tychy. Kapłan prosił o zaprzestanie swarów.

– Niech będzie zgoda w naszej Ojczyźnie – wzywał ks. Lasok.

Nawiązując do wydarzeń historycznych, proboszcz parafii św. Marii Magdaleny chciał, by przyszłe pokolenia, wspominając nasze czasy, mówiły o nich jako o okresie, w którym rodacy opowiadali się za wolnością, świętością życia, pokojem, praworządnością i sprawiedliwością.

1 z 26
Fot. ZB
Fot. ZB
Fot. ZB
Fot. ZB
Fot. ZB
Fot. ZB
Fot. ZB
Fot. ZB
Fot. ZB
Fot. ZB
Fot. ZB
Fot. ZB
Fot. ZB
Fot. ZB
Fot. ZB
Fot. ZB
Fot. ZB
Fot. ZB
Fot. ZB
Fot. ZB
Fot. ZB
Fot. ZB
Fot. ZB
Fot. ZB
Fot. ZB
Fot. ZB

Ks. Janusz Lasok pełni w Tychach duszpasterską posługę od 16 lat. Z tej perspektywy stwierdził, iż miasto Tychy to dobre miejsce dla Kościoła, księży; dba o obywateli, troszczy się o ludzi starszych.

– Obyśmy umieli się cieszyć i radować – mówił ks. Lasok. – euforią jest drugi człowiek. Oby nie dochodziło do zamykania się w skorupie egoizmu. W naszym kraju, w naszym mieście jest wiele dobra. Znaleźli tu schronienie ludzie, którzy uciekli przed wojną. Trzeba cieszyć się np. z obiektów sportowych, z tego, iż hokeiści GKS Tychy zostali mistrzami Polski.

Oprawę muzyczną podczas mszy zapewnił Chór Liturgiczny „Angelicus” pod dyrygenturą Henryka Jana Botora.

Po odśpiewaniu „Boże coś Polskę” wierni wyszli z kościoła, utworzyli kolumnę marszową i udali się na pl. Wolności przed pomnik Powstańca Śląskiego. Tutaj zaśpiewano hymn Polski i pieśń „Witaj majowa jutrzenko” (nazywana „Mazurkiem 3 maja”), delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem (zrobił to m.in. senator Andrzej Dziuba). Władze miasta reprezentował prezydent Maciej Gramatyka i przewodniczący Rady Miasta Wojciech Czarnota.

Asystę honorową przy pomniku pełnili uczniowie ZDZ Katowice LO Mundurowego w Tychach im. Orląt Lwowskich. O oprawę muzyczną zadbali: Orkiestra Dęta „Piast” oraz Tyski Chór Mieszany „Presto Cantabile” pod dyrygenturą Natalii Łukaszewicz-Charabin.

(icz)

Idź do oryginalnego materiału