Tylko do 2 stycznia można składać wnioski do zus

1 tydzień temu

2 stycznia 2025 r mija istotny termin dla rodziców, których dzieci już w październiku ur. chodziły do żłobka. Do tego dnia mają czas na złożenie wniosku o świadczenie „aktywnie w żłobku”, jeżeli chcą otrzymać wypłatę z wyrównaniem od października.

„Aktywnie w żłobku” to jedno z nowych świadczeń dla opiekunów dzieci do lat trzech. Program wystartował w październiku i to pierwszy miesiąc, za który można otrzymać wsparcie. Warunek jest taki, by rodzic złożył wniosek najpóźniej do 2 stycznia. W takiej sytuacji Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci świadczenie od startu programu, czyli z wyrównaniem. Wniosek o świadczenie można złożyć najwcześniej w dniu, w którym dziecko zaczęło uczęszczać do żłobka, klubu dziecięcego albo trafiło pod opiekę dziennego opiekuna. W skali Polski ZUS otrzymał jak dotąd wnioski o „aktywnie w żłobku” na prawie 202 tys. maluchów.

Od 3 stycznia rodziców będzie obowiązywać już inny termin na zgłoszenia. Żeby mieć prawo do świadczenia od dnia, gdy dziecko poszło do żłobka, opiekun powinien złożyć wniosek w ciągu dwóch miesięcy od tej daty. jeżeli się spóźni, wypłata będzie mu przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.

„Aktywnie w żłobku” pokrywa czesne w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna do 1500 zł miesięcznie. W przypadku dziecka z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności – do 1900 zł. Nie obejmuje kosztów wyżywienia.

Wniosek należy przesłać przez internet. Można to zrobić przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, aplikację mobilną mZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. ZUS wypłaca świadczenie do 20 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni na konto placówki opieki, a ona rozlicza się z rodzicem.

Idź do oryginalnego materiału