Tym kamerom nic nie umknie. Dowód? Ponad 3 tysiące mandatów na łączną kwotę 810 tysięcy złotych

3 godzin temu
Zdjęcie: Kamera pilnująca wjazdu na obszar zabytkowego Starego Miasta w Lublinie | fot. DW


Na terenie zabytkowego Starego Miasta w Lublinie działają dwie kamery monitorujące ruch pojazdów przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. System rejestruje każdy wjazd i wyjazd, a jego skuteczność potwierdzają liczby – w ciągu 21 miesięcy funkcjonowania przyniósł ponad 810 tysięcy złotych wpływów.

Lublin. Kamery na Starym Mieście postrachem dla kierowców

Dwie kamery monitorują ruch na Starym Mieście w Lublinie, pilnując, by nie wjeżdżały tam nieuprawnione pojazdy. Jedna kamera rejestruje tablice rejestracyjne samochodów poruszających się ul. Noworybną, druga zaś kontroluje auta wyjeżdżające ze Starego Miasta ul. Olejną oraz te próbujące wjechać tą ulicą pod prąd.

Kamery rejestrują obraz w wysokiej rozdzielczości i przesyłają go do modułu analitycznego, który rozpoznaje tablice rejestracyjne pojazdów. Oprogramowanie porównuje numery rejestracyjne z listą pojazdów uprawnionych do wjazdu, wprowadzoną przez operatora systemu.

W przypadku wykrycia pojazdu nieuprawnionego do wjazdu, system natychmiast informuje operatora i zapisuje szczegóły zdarzenia – zdjęcie, numer rejestracyjny, datę oraz godzinę – w bazie danych.

System działa od 1 marca 2023 r. i okazał się niezwykle skuteczny. W ciągu 21 miesięcy funkcjonowania (do 31 grudnia 2024 r.) Straż Miejska nałożyła dzięki niemu 3 338 mandatów na łączną kwotę 810 610 zł.

W ciągu 671 dni działania systemu strażnicy, oprócz mandatów, udzielili 591 pouczeń oraz prowadzą czynności wyjaśniające w 147 sprawach. W 211 przypadkach z powodu odmowy przyjęcia mandatu skierowano wnioski o ukaranie do sądu.

Za naruszenie zakazu ruchu kierowcy mogą otrzymać mandat w wysokości od 20 do 500 zł oraz 8 punktów karnych, co dodatkowo dyscyplinuje użytkowników ruchu w tej części miasta.

>>> Zobacz również: Kontrola przejazdu na czerwonym świetle w Lublinie. Czy kierowcy powinni się obawiać konsekwencji? [ZDJĘCIA]

Idź do oryginalnego materiału