Tysiąc lat polskiej korony – Małopolska i Kraków centrum jubileuszowych obchodów

4 godzin temu

Cztery samorządy łączą siły, by uczcić wyjątkowy jubileusz Tysiąclecia Królestwa Polskiego. Marszałkowie województw małopolskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego podpisali 4 lutego na Zamku Królewskim na Wawelu list intencyjny w sprawie wspólnej organizacji obchodów. To właśnie Małopolska i Kraków staną się ich centralnym punktem.

Rok 1025 był przełomowy w historii Polski – koronacja Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Rzeczypospolitej potwierdziła siłę i niezależność młodego państwa oraz umocniła jego pozycję w Europie. Nieprzypadkowo więc dokument o współpracy został podpisany w Sali Kolumnowej Wawelu – miejscu symbolicznym dla polskiej państwowości.

Samorządy jednoczą siły dla historii
Sygnatariuszami listu są marszałkowie i członkowie zarządów czterech województw: lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Jak podkreślają, ich celem jest przypomnienie o historycznej roli koronacji, a także zaangażowanie mieszkańców w poznawanie własnych dziejów i tradycji.

– Polska korona to symbol suwerenności i niezależności, a tysiąclecie jej ustanowienia to wydarzenie, które zasługuje na szczególne upamiętnienie. Organizacja jubileuszu to nie tylko hołd dla przeszłości, ale także budowanie silnej wspólnoty narodowej – zaznacza Łukasz Smółka, Marszałek Województwa Małopolskiego.

Renata Janik, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, podkreśla znaczenie ośrodków historycznych: Sandomierza, Wiślicy i Krakowa, które odegrały kluczową rolę w tamtym okresie. – Podpisanie porozumienia czterech województw to wyraz naszego szacunku dla historii i odpowiedzialności za jej popularyzację – mówi.

Podobne działania zapowiadają także Podkarpacie i Lubelszczyzna. Piotr Pilch, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, zapowiada wydarzenia w królewskich miastach Przemyślu i Sanoku, a Marcin Szewczak, Członek Zarządu Województwa Lubelskiego, dodaje: – Chcemy, by ten jubileusz zachęcił Polaków do odkrywania własnej tożsamości.

Tysiąclecie Królestwa Polskiego

Spektakularne wydarzenia w Małopolsce
Obchody w Małopolsce zapowiadają się imponująco. Zaplanowano koncerty, wystawy, wydarzenia plenerowe, konferencje i wykłady, a także konkursy dla dzieci i młodzieży. Jednym z najbardziej widowiskowych punktów programu będzie multimedialny pokaz światła i dźwięku na Wawelu oraz edukacyjne wycieczki po Szlaku Romańskim. Elementy jubileuszu pojawią się również podczas Małopolskiego Festiwalu Smaku i Święta Małopolski.

Rok jubileuszowy zainaugurowano 11 listopada 2024 r. w Operze Krakowskiej, gdzie muzyczny spektakl ukazał mozaikę najważniejszych momentów historii Polski – od koronacji Bolesława Chrobrego, przez zwycięstwa i powstania, aż po współczesne wyzwania.

Małopolska i Kraków przygotowują się na wyjątkowy rok pełen wydarzeń, które mają przypomnieć Polakom, jak wielką drogę przeszło nasze państwo od symbolicznej koronacji pierwszego króla.

Uzupełnieniem i dopełnieniem dla wydarzeń jubileuszowych jest specjalny serwis internetowy dostępny pod adresem: www.malopolska.pl/1025. W serwisie znajduje się harmonogram działań realizowanych w Małopolsce w ramach jubileuszu. Zostały one podzielone na cztery główne obszary: aktywność samorządów, wydarzenia edukacyjne, wydarzenia kulturalne i historyczne oraz wydarzenia promocyjne. Wśród zaplanowanych aktywności i przedsięwzięć warto wymienić m.in.:

  • Aktywność Samorządów: Małopolski Dzień Samorządu Terytorialnego – Stary Sącz 2025, Dzień Otwarty Magistratu;
  • Wydarzenia edukacyjne: Co Ty wiesz o Regionie?, Lekcje Samorządowe, Koncert Małopolska dla Młodzieży, Konferencja naukowa, Konkursy plastyczne dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, Konkurs historyczny dla nauczycieli na scenariusz lekcji historii: 1000-lecie monarchii w Polsce, Średniowieczny skryba, Śladami Królów i Bohaterów – historyczna wyprawa po Podhalu i Pieninach – wycieczka edukacyjno-historyczna lub zajęcia w bibliotece, Konkurs plastyczny na lapbooka – Historia Polski 1025-2025, Warsztaty czytelnicze, Królewski Piknik z książką;
  • Wydarzenia kulturalne i turystyczne: Rodzinne odkrywanie Małopolski, Małopolska – źródłem historii Polski, Korona Małopolski, Krakowska Lekcja Śpiewania, Noc Muzeów 2025, Noc Cracovia Sacra;
  • Wydarzenia promocyjne: Święto Małopolski, Małopolski Festiwal Smaku, Quiz wiedzy o Małopolsce.

W serwisie można znaleźć także najważniejsze informacje historyczne dotyczące samego wydarzenia i ciekawostki historyczne.

Logo i znakowanie
Księga identyfikacji i szczegóły kwestii promocyjnych związanych z identyfikacją działań w ramach jubileuszu są zamieszczone w serwisie internetowym www.malopolska.pl/1025.

Źródło i fot.: UMWM

Idź do oryginalnego materiału