Tysiące mężczyzn w Nowym Sączu. Wojownicy Maryi walczą o duchową odnowę i prawdziwe męstwo

2 miesięcy temu

Nowy Sącz stał się w sobotę 15 lutego miejscem niezwykłego wydarzenia. Ponad pięć tysięcy mężczyzn przybyło na ogólnopolskie spotkanie Ruchu Wojowników Maryi, które odbyło się pod hasłem „Przesianie. Czy jesteś gotowy?”. To jednodniowe rekolekcje miały na celu duchowe umocnienie uczestników oraz przypomnienie im o chrześcijańskim obowiązku walki o prawdę i wierność Bogu.

Spotkanie rozpoczęło się procesją różańcową, która przeszła ulicami Nowego Sącza w intencji wynagradzającej za grzechy. Uczestnicy wyruszyli z Rynku, by dotrzeć do kościoła Matki Bożej Niepokalanej – sanktuarium św. Rity, gdzie mogli wysłuchać świadectw oraz uczestniczyć w uroczystej Mszy Świętej, modlitwie i adoracji Najświętszego Sakramentu.

Biskup Jeż: „Musimy żyć prawdą”

Centralnym punktem wydarzenia była Eucharystia pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, który w swojej homilii podkreślił, iż świat potrzebuje ludzi wiernych prawdzie.

– Po stronie nas, katolików, stoi wyjątkowa konieczność wierności prawdzie, jej obrony i wytrwałego poznawania. Abyśmy nie ulegali zamętowi, musimy żyć prawdą objawioną przez Chrystusa. To wymaga ciągłej pracy nad sobą i spójności z tą prawdą w codziennym życiu – mówił biskup Jeż.

Jego zdaniem, jedyną drogą do uzdrowienia świata jest odrodzenie duchowe, którego fundamentem są sakramenty, Słowo Boże i łaska pokonująca grzech.

Życiowa walka – Wojownicy Maryi w boju o duszę

Ordynariusz tarnowski odniósł się również do charyzmatu Wojowników Maryi, przypominając, iż życie duchowe to nieustanna walka dobra ze złem.

– Pierwszy człowiek uległ pokusie nowej wolności – bez Boga i Jego prawa. My, wojownicy Maryi, musimy każdego dnia na nowo stawać do walki, ale zaczynając od siebie. To w naszym sercu rozgrywa się najważniejsza bitwa – o nasze sumienie i życie w świetle Bożej prawdy – zaznaczył biskup Jeż.

Podkreślił również, iż etos rycerski, do którego nawiązują Wojownicy Maryi, to nie tylko walka mieczem, ale przede wszystkim postawa honoru, służby i obrony wartości. Prawdziwy rycerz zawsze stoi po stronie słabszych, szanuje godność kobiety i troszczy się o duchowy rozwój – zarówno swój, jak i swojej rodziny.

Matka Boża prowadzi do duchowego zwycięstwa

Biskup Jeż przypomniał, iż w duchowej walce kluczową rolę odgrywa Maryja, która wskazuje drogę do prawdziwej wolności i świętości. Przestrzegł przed współczesnym zagubieniem duchowym i podkreślił, iż najlepszą bronią w walce ze złem jest różaniec, szkaplerz, kult Niepokalanego Serca Maryi i nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca.

To dzięki temu wewnętrznemu boju, dzięki przemianie własnego serca, jesteśmy w stanie zmienić świat. Możemy uczynić go Bożym światem – a przez to bardziej ludzkim – podsumował biskup.

Powrót prawdziwego mężczyzny do Kościoła i rodziny

Na zakończenie homilii ordynariusz tarnowski wyraził radość, iż coraz więcej mężczyzn odkrywa na nowo swoje powołanie do przewodnictwa duchowego w rodzinie, Kościele i społeczeństwie.

Współczesna cywilizacja próbowała wyrzucić mężczyznę ze świata wartości. Redukowano go do roli dostarczyciela pieniędzy. Dziś widzimy, iż mężczyzna wraca – do małżeństwa, do ojcostwa, do duchowego prowadzenia rodziny. To wielka nadzieja dla Kościoła i świata – mówił hierarcha.

Przesianie – duchowa próba

Tematem rekolekcji było „Przesianie”, czyli duchowa próba, którą musi przejść każdy wierzący. Ks. Dominik Chmielewski tłumaczył, iż jest to czas gwałtownego ataku szatana, którego celem jest zachwianie wiary.

Jezus nie prosił, by Piotr nie przechodził przez przesianie, ale by jego wiara nie zawiodła. Podobnie my – musimy być gotowi na ten bój i umocnieni w wierze przetrwać każdą próbę – podkreślał duchowny.

Kim są Wojownicy Maryi?

Ruch Wojowników Maryi powstał 10 lat temu w klasztorze salezjanów w Lądzie nad Wartą z inicjatywy ks. Dominika Chmielewskiego. Dziś jest to międzynarodowa wspólnota licząca ponad 130 grup regionalnych, w tym 20 zagranicznych – w Europie i Ameryce Północnej.

Ich misja opiera się na walce duchowej według zasad Maryi: modlitwie różańcowej, poście i pokucie.

Mężczyźni, którzy chcą dołączyć do ruchu, muszą przejść 33-dniowe rekolekcje, zakończone uroczystym Pasowaniem Mieczy. Zobowiązują się także do codziennej modlitwy, życia sakramentalnego, udziału w nabożeństwach pierwszych sobót oraz stałej formacji duchowej.

Ogólnopolskie spotkania Wojowników Maryi realizowane są co kilka miesięcy i są otwarte dla wszystkich mężczyzn, którzy chcą umocnić swoją wiarę i odnaleźć drogę prawdziwego męstwa.

Źródło i fot.: Diecezja Tarnowska

Idź do oryginalnego materiału