
W środę, 30 kwietnia odbyło się otwarcie Katedry Nauk Farmaceutycznych. Wydarzenie miało miejsce w budynku UJD przy al. Armii Krajowej 13/15. Organizatorzy podkreślają, iż utworzenie Katedry Nauk Farmaceutycznych stanowi istotny krok w rozwoju interdyscyplinarnych badań naukowych oraz kształceniu przyszłych specjalistów w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu.
Dr hab. Piotr Rychter kierownik Katedry Nauk Farmaceutycznych zaznaczył, iż poza zajęciami dydaktycznymi, w katedrze będą prowadzone zaawansowane badania naukowe:
– Na podstawie dorobku naukowego, osób, które zgromadziliśmy w tej chwili w katedrze, możemy powiedzieć, iż będziemy prowadzić badania w dość szerokim zakresie nauk farmaceutycznych i będą to badania naukowe w zakresie między innymi identyfikacji związków przeciwnowotworowych. Będziemy prowadzić badania w zakresie patofizjologii i farmakologii klinicznej, eksperymentalnej, psychofarmakologii i wpływu leków na funkcje poznawcze. Zamierzamy również prowadzić oznaczenie biomarkerów substancji psychoaktywnych. Chcielibyśmy prowadzić badania w kierunku opracowywania nowych formulacji lekowych o przedłużonym uwalnianiu. Również planujemy badać zastosowanie technik membranowych do produkcji oczyszczania leków, a także zamierzamy prowadzić badania w zakresie ekotoksykologii farmaceutyków i również mamy specjalistkę od prawa farmaceutycznego, także wierzymy, iż i w tym zakresie poprowadzimy badania naukowe.
Nowa katedra zapewni studentom lepszą naukę – wspomina dr hab. Piotr Rychter:
– Jakość nauczania powinna być podparta naukom, więc misją tej katedry jest nie tylko nauczanie takie samo w sobie, ale właśnie chcielibyśmy prowadzić badania w tym zakresie, a jednocześnie udoskonalać tę dydaktykę, przenosić te wyniki badań bezpośrednio na poziom nauczania tej farmacji.
Karolina Wotlińska-Pełka prezes Rady Częstochowskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej przedstawiła, jakie znaczenie ma Izba Aptekarska dla Katedry Nauk Farmaceutycznych:
– Izba aptekarska reprezentuje interesy zawodu farmaceuty. W naszym bezpośrednim zainteresowaniu jest rozwój naukowy, są szkolenia, jest zdobywanie wiedzy, ale także popularyzacja tego zawodu, a więc krzewienie i liczenie na to, iż kadra i nowe roczniki będą zasilały nasze szeregi, dlatego iż my potrzebujemy odnowienia tych wszystkich miejsc, które są zajmowane przez osoby odchodzące notorycznie na emeryturę.
Utworzenie Katedry to kontynuacja rozwoju Wydziału, który w ostatnich latach uzyskał zgody Ministra Edukacji i Nauki na prowadzenie jednolitych studiów magisterskich na kierunku „farmacja”.

