Pisaliśmy już o planach remontu zabytkowej kamienicy przy ul. Małej 10. W czasie, gdy urzędnicy przygotowują dokumenty, konserwatorzy zabytków śledzą archiwa Polskiej Kroniki Filmowej. Archiwalne kadry mają pomóc odtworzyć oryginalny wygląd kamienicy.
– Często podczas prac nad konserwacją zabytków okazuje się, iż nie ma wystarczających źródeł ikonograficznych. Doskonałym przykładem jest niepozorna kamienica przy ul. Małej 10. Dekoracje w części parteru i ozdobna balustrada balkonu podpowiadają, iż dom nie zawsze tak wyglądał. Pomocny okazał się film fabularny, którego kadry pomogły odtworzyć elewację – informuje Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.
W latach 60 kamienica traci dekoracje
Kamienica przy ul. Małej 10 została wybudowana w latach 1889-1891. W trakcie II wojny światowej nie uległa poważniejszym zniszczeniom. W latach 1962-1964 przeprowadzono jej remont, w wyniku którego usunięto detal architektonicznego z 2. i 3. kondygnacji elewacji frontowej. Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Praga-Północ przygotowuje się do remontu elewacji budynku, polegającego głównie na odtworzeniu jej oryginalnego wystroju architektonicznego.
Kronika filmowa w służbie konserwatora zabytków
Pracownicy Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków natrafili w internecie na film „Cień” z 1956 r. w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. W pierwszej części filmu pojawia się ul. Konopacka i Stalowa, a potem ul. Mała. W 11. i 22. minucie widoczny jest budynek przy ul. Małej 10 z pełnym wystrojem architektonicznym. – Bez tego materiału niemożliwe byłoby ustalenie jak pierwotnie była ukształtowana zachodnia część budynku – przekonują konserwatorzy.
Poszukiwania filmów o ulicy Wileńskiej
Na ścianach i sufitach głównej klatki schodowej kamienicy przy ul. Wileńskiej 21 w wyniku badań konserwatorskich udało się odkryć fragmenty pierwotnej dekoracji malarskiej. Były one, jeszcze przed wtórnym zamalowaniem, pokazywane na przełomie lat 50. i 60. XX wieku w materiale Polskiej Kroniki Filmowej. Mimo podjętych prób nie udało się go odnaleźć. Zadanie jest trudne, bowiem przedział czasowy jest dość rozległy, a Polskie Kroniki Filmowe były realizowane co tydzień.
Kamienica na Pradze przy ulicy Małej przejdzie remont. Firmy stanęły do przetargu
Informacji szukano również na platformie streamingowej 35mm online, na której można znaleźć zrekonstruowane i zdigitalizowane filmy fabularne, dokumentalne i animowane. Umieszczono tam także 3108 wydań Polskiej Kroniki Filmowej z lat 1945-1994. Każdy odcinek jest opatrzony opisem dotyczącym zawartości materiału.
Apel konserwatora zabytków
– Najbardziej przydatna jest funkcja wyszukiwania hasłowego, niestety nie w przypadku dekoracji z ul. Wileńskiej 21. Wszystkie wpisywane hasła nie przyniosły rezultatu w postaci odpowiedniego odcinka kroniki – tłumaczą konserwatorzy.
Niezwykle cenna będzie pomoc każdego, kto mógłby wskazać inne źródła warte uwagi, podzielić się zdjęciami z rodzinnych archiwów lub w jakikolwiek inny sposób pomóc w poszukiwaniach.