Unikatowe prace artystów i artystek z Polski i Ukrainy. Jest też "błąd"

1 rok temu

Zwycięskie prace artystek i artystów młodego pokolenia, zajmujących się grafiką artystyczną oglądać można na wystawie pokonkursowej XIII Biennale Grafiki. Tematem tegorocznej edycji był „Error” (pol. błąd). Łącznie wystawiono kilkadziesiąt prac twórców i twórczyń z Polski i Ukrainy.

XIII Biennale Grafiki. Tematem „błąd”

Biennale Grafiki po raz pierwszy zorganizowano w 1999 roku. To przegląd graficznej twórczości autorów młodego pokolenia. W nowej formule założono, aby prace odzwierciedlały zmiany we współczesnej sztuce oraz roli graficznych wypowiedzi w kontekście działań społecznych, takich jak ruchy aktywistyczne.

Tegorocznym tematem był „Error” (z angielskiego „błąd”). Zagadnienie, które w odniesieniu do sztuki krytykuje istniejącą dotąd rzeczywistość jako wadliwą i niedoskonałą. W zamian proponuje ulepszenia oraz przekształcenia w obrębie kultury i społeczeństwa.


– Wykrycie błędu może stanowić punkt zwrotny w działaniu. Ogranicza życiową stagnację, a także pozwala na podjęcie praktyk służących polepszaniu sytuacji społeczno-ekonomicznej. Marshall Berman, amerykański filozof zwraca uwagę, iż „w tym świecie stabilizacja oznaczać może tylko entropię, powolną śmierć, podczas gdy nasze poczucie postępu i rozwoju jest jedyną rzeczą, dzięki której naprawdę wiemy, iż żyjemy. Powiedzieć, iż nasze społeczeństwo się rozpada, to powiedzieć, iż żyje i ma się dobrze”. Odnosząc się do sztuki, działania twórcze określając istniejącą do tej pory rzeczywistość jako wadliwą i niedoskonałą, wprowadzają ulepszenia oraz przekształcają otoczenie człowieka – przekazał prof. dr hab. Maciej Kurak w części swojego tekstu kuratorskiego.

Na wystawie jest kilkadziesiąt prac młodych twórców i twórczyń z Polski i Ukrainy. Wśród nich zwycięzców i zwyciężczyń: Aleksandry Kaim, „Stany (Nie)Zjednoczone” (Grand Prix XIII Biennale Grafiki), Borysa Szadkowskiego, „Fear of missing out” (I Nagroda Rektora UAP-u), Aleksandry Gigiel, „Mogę się rozdwoić” (II Nagroda Dziekana WgiKW UAP-u), a także artystów i artystek wyróżnionych.

Tworzą one różnorodny przegląd wszechobecnej w ludzkim życiu wypowiedzi graficznej. Artystyczno-społeczny walor prac przenosi opowiadane, często dramatyczne historie, na sytuację estetyczną. Biennale staje się wydarzeniem, które poszerza wiedzę o wszechobecnych manipulacjach i pojawiających się błędach w rzeczywistości.

Otwarcie wystawy odbyło się w drugiej połowie kwietnia. Prace oglądać można do 4 czerwca 2023 roku w Galerii na Dziedzińcu w Starym Browarze przy ul. Półwiejskiej 42, a także część z nich w Galerii Miejskiej Arsenał przy ul. Szyperskiej 2/6-8.

Zobacz zdjęcia części z prac:

Pokonkursowa wystawa XIII Biennale Grafiki (fot. Łukasz Gdak)

Czytaj też: To miejsce w Poznaniu nie podobało się każdemu. Były skargi. Otworzy się ponownie

Idź do oryginalnego materiału