W trakcie suszy i upałów zużycie wody jest znacznie większe niż zazwyczaj.
Często wykorzystuje się ją do podlewania upraw czy trawników, ale i chociażby do napełniania basenów.
- W godzinach popołudniowych i wieczornych zapotrzebowanie osiąga najwyższy poziom, co wpływa na pracę całej sieci wodociągowej. A jej podstawowym przeznaczeniem są codzienne potrzeby bytowe, takie jak przygotowywanie posiłków czy utrzymanie higieny - wyjaśnia burmistrz Staroźreb, Kamil Groszewski.
Zaznacza też, iż ze względu na duży pobór, w niektórych miejscowościach mogą wystąpić okresowe spadki ciśnienia w kranach.
- Zwracam się z uprzejmą prośbą do wszystkich mieszkańców o racjonalne i oszczędne korzystanie z wody. W miarę możliwości proszę o ograniczenie jej wykorzystania do celów innych niż bytowe. Szczególnie proszę rolników oraz osoby wykorzystujące większe ilości wody o pobieranie jej do mauzerów i innych zbiorników we wcześniejszych godzinach dnia lub w godzinach nocnych - apeluje burmistrz.
Podobny apel skierował także wójt gminy Bulkowo.
- Dysponujemy w tej chwili zmodernizowanymi stacjami uzdatniania wody, które pracują z pełną wydajnością. Mimo przeprowadzonych inwestycji, obecny pobór wody jest tak wysoki, iż efekty zwiększenia możliwości produkcyjnych są w dużej mierze niwelowane przez rosnące zużycie. Dlatego tak ważne jest, abyśmy wszyscy korzystali z wody w sposób odpowiedzialny - napisał w swoich mediach społecznościowych.
Jak oszczędzać wodę?
- zakręć kran podczas mycia zębów, golenia czy namydlania dłoni,
- pilnuj, aby woda w kranach nie kapała,
- nie wylewaj wody, którą możesz ponownie wykorzystać,
- wstawiaj pranie lub włączaj zmywarkę dopiero, gdy są pełne,
- wybierz szybki prysznic zamiast długiej kąpieli,
- zbieraj deszczówkę, którą możesz podlać ogród,
- podlewaj rośliny rano lub wieczorem, aby woda gwałtownie nie parowała.















