Upał i susza. Gminy z powiatu płockiego mają istotny apel do mieszkańców

2 godzin temu

W trakcie suszy i upałów zużycie wody jest znacznie większe niż zazwyczaj.

Często wykorzystuje się ją do podlewania upraw czy trawników, ale i chociażby do napełniania basenów.

- W godzinach popołudniowych i wieczornych zapotrzebowanie osiąga najwyższy poziom, co wpływa na pracę całej sieci wodociągowej. A jej podstawowym przeznaczeniem są codzienne potrzeby bytowe, takie jak przygotowywanie posiłków czy utrzymanie higieny - wyjaśnia burmistrz Staroźreb, Kamil Groszewski.

Zaznacza też, iż ze względu na duży pobór, w niektórych miejscowościach mogą wystąpić okresowe spadki ciśnienia w kranach.

- Zwracam się z uprzejmą prośbą do wszystkich mieszkańców o racjonalne i oszczędne korzystanie z wody. W miarę możliwości proszę o ograniczenie jej wykorzystania do celów innych niż bytowe. Szczególnie proszę rolników oraz osoby wykorzystujące większe ilości wody o pobieranie jej do mauzerów i innych zbiorników we wcześniejszych godzinach dnia lub w godzinach nocnych - apeluje burmistrz.

Podobny apel skierował także wójt gminy Bulkowo.

- Dysponujemy w tej chwili zmodernizowanymi stacjami uzdatniania wody, które pracują z pełną wydajnością. Mimo przeprowadzonych inwestycji, obecny pobór wody jest tak wysoki, iż efekty zwiększenia możliwości produkcyjnych są w dużej mierze niwelowane przez rosnące zużycie. Dlatego tak ważne jest, abyśmy wszyscy korzystali z wody w sposób odpowiedzialny - napisał w swoich mediach społecznościowych.

Jak oszczędzać wodę?

  • zakręć kran podczas mycia zębów, golenia czy namydlania dłoni,
  • pilnuj, aby woda w kranach nie kapała,
  • nie wylewaj wody, którą możesz ponownie wykorzystać,
  • wstawiaj pranie lub włączaj zmywarkę dopiero, gdy są pełne,
  • wybierz szybki prysznic zamiast długiej kąpieli,
  • zbieraj deszczówkę, którą możesz podlać ogród,
  • podlewaj rośliny rano lub wieczorem, aby woda gwałtownie nie parowała.
Idź do oryginalnego materiału