W sobotę do południa nad jeziorem w podpłockiej Grabinie tłumów jeszcze nie było, ale prawdopodobnie sporo osób miało w planach wybranie się nad wodę np. dopiero po pracy czy obiedzie.
W najbliższych dniach spodziewane są kolejne fale upału z wartościami przekraczającymi 30, a choćby 35°C. Dlatego należy zachować rozsądek i stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa w tym czasie.
Kilka wskazówek przygotowała mazowiecka policja:
Co należy robić w czasie upału?
Ochrona zdrowia i życia:
Unikaj wychodzenia na zewnątrz w godzinach 10-18.
Pij regularnie duże ilości niegazowanej wody (2–3 litry dziennie). Unikaj alkoholu, kawy i napojów energetycznych.
Noś lekkie, jasne, przewiewne ubrania oraz nakrycie głowy.
Szczególną opieką otaczaj osoby starsze, małe dzieci, osoby przewlekle chore oraz zwierzęta.
Nigdy nie zostawiaj dzieci ani zwierząt w zamkniętym samochodzie – temperatura wewnątrz pojazdu może wzrosnąć do niebezpiecznego poziomu w zaledwie kilka minut.
Upał a bezpieczeństwo na drodze
Upał znacząco obniża koncentrację i wydłuża czas reakcji kierowcy.
Rób częstsze przerwy w podróży. Przed jazdą sprawdź stan techniczny pojazdu, zwłaszcza układ chłodzenia i klimatyzację. Zwracaj szczególną uwagę na pieszych, rowerzystów i motocyklistów.
Co robić podczas burz i gwałtownych opadów?
Unikaj otwartych terenów, wód i lasów.
Nie szukaj schronienia pod wysokimi drzewami.
Zabezpiecz przedmioty na zewnątrz.
W razie zasłabnięcia osoby w wyniku upału lub jakiegokolwiek innego zagrożenia natychmiast dzwoń pod numer 112.
Dbajmy o siebie i innych – rozsądek w upale może uratować życie.



![Urokliwa Przystań pełna atrakcji. Goście nie kryli zachwytu [WIDEO, ZDJĘCIA]](https://www.eostroleka.pl/luba/dane/pliki/zdjecia/2026/img_5342.jpg)








