Upamiętnienie ofiar obozu w Potulicach

vdg.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Foto Emilia Marach


Obóz został zbudowany w 1941 roku przez Niemców dla ludności polskiej. Po zakończeniu wojny miejsce to było wykorzystywane do więzienia i pracy przymusowej ludności niemieckiej. Szacuje się, iż w obozie więziono około 25 000 osób, z których prawie 1300 zmarło, w tym 767 dzieci.

Aby upamiętnić ofiary i okrutne wydarzenia, co roku organizowane są uroczystości upamiętniające. W tym roku, 14 września 2024 r., przedstawiciele mniejszości niemieckiej zebrali się w czterech miejscach pamięci w Potulicach, aby odmówić modlitwę, złożyć wieńce oraz zapalić znicze.

Z ramienia ZNSSK w uroczystości udział wzięli Pani dyrektor Joanna Hassa i koordynator organizacji Mniejszości Niemieckiej Ryszard Roguz. Obecni byli również przedstawiciele organizacji mniejszości niemieckiej z Grudziądza, Piły, Słupska i Świdwina. Chcieliśmy podziękować za przybycie gościom z regionu, staroście nakielskiemu Panu Krzysztofowi Błońskiemu, dyrektorce Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Potulicach Pani Monice Schulz-Kraińskiej oraz Kustosz Muzeum Ziemi Krajeńskiej Pani Annie Sergott. Dziękujemy również księdzu proboszczowi z parafii w Potulicach, Maciejowi Szmytowskiemu, za przewodnictwo duszpasterskie podczas uroczystości.

Na koniec dr Izabela Mazanowska, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej z Bydgoszczy, wygłosiła w Pałacu Potulickich wykład tematyczny, po którym odbyła się krótka dyskusja.

Idź do oryginalnego materiału