Uroczyste odsłonięcie ławeczki Adama Słodowego - 25 października, godz. 11:00

czarnkow.pl 2 miesięcy temu

Miasto Czarnków i Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie zapraszają na uroczyste odsłonięcie ławeczki Adama Słodowego, które odbędzie się dwudziestego piątego października dwa tysiące dwudziestego czwartego roku o godzinie jedenastej na skrzyżowaniu ulic Kościelnej i Kościuszki w Czarnkowie.

W programie:
godzina dwunasta – spotkanie i rozmowy przy kawie w Czarnkowskim Domu Kultury;
godzina trzynasta trzydzieści – spacer ulicami Czarnkowa spod Czarnkowskiego Domu Kultury pod hasłem „Śladami Adama Słodowego”;
godzina osiemnasta trzydzieści – msza święta w intencji Adama Słodowego w kościele pod wezwaniem Marii Magdaleny w Czarnkowie. Inicjatywa została zrealizowana z budżetu obywatelskiego Miasta Czarnkowa.

----------------------------

We wrześniu 2021 roku odbyło się uroczyste otwarcie pracowni im. Adama Słodowego w Szkole Podstawowej nr 1 w Czarnkowie:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.3927910690647829&type=3

a w listopadzie 2023 roku uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej Adamowi Słodowemu:
https://czarnkow.pl/aktualnosci/uroczyste-odsloniecie-pamiatkowej-tablicy-poswieconej-adamowi-slodowemu.html

Adam Słodowy
Urodził się 1923 roku w Czarnkowie.
Był żołnierzem Wojska Polskiego, w którym dosłużył się stopnia majora, popularyzatorem majsterkowania i pomysłodawcą programu „Zrób to Sam”.
Jak powstał program ? Otóż, kiedy Pan Słodowy kupił sobie w 1959 roku swój pierwszy telewizor, oglądał wtedy program telewizyjny, edukacyjny, który bardzo mu się nie podobał. Zażenowany programem poszedł do telewizji i został skierowany do redakcji dziecięcej. Po rozmowie z redaktorem Tadeuszem Kołaczkowskim dostał propozycję napisania scenariusza do programu. W pierwszym programie Słodowy pokazywał jak zrobić karmik dla ptaków. W owych czasach, kiedy dzieci nie miały zabawek i było trudno o materiały, w swoich programach starał się wymyślać takie proste zabawki i takie proste sprzęty, żeby dzieci mogły je bez problemu same zbudować. Podczas tych programów podczas zabawy przy tworzeniu zabawek lub narzędzi uczył swoich słuchaczy praw fizyki, mechaniki oraz szacunku do narzędzi. Oprócz prowadzenia programu „Zrób to sam” Adam Słodowy, zatrudniony na etacie konstruktora urządzeń scenotechnicznych, wziął się za modernizację telewizyjnego zaplecza. Udało mu się przygotować dla telewizji sporo urządzeń usprawniających jej pracę. Między innymi na życzenie Gustawa Holoubka przygotował obrotową scenę, z której korzystał teatr TV. Niektóre jego urządzenia funkcjonują do dzisiaj.
Program „Zrób to sam” nadawany był przez 24 lata (1959-1983). Wyemitowano w sumie 505 odcinków. Na wniosek dzieci, 21 marca 1974 roku, Adam Słodowy został Kawalerem Orderu Uśmiechu. Ceremonia odznaczenia odbyła się 13 marca 1976 roku w Pałacu Młodzieży w Warszawie. Zmarł 10 grudnia 2019 roku w Warszawie.

Idź do oryginalnego materiału