W Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Dobrej zakończyły się uroczystości odpustowe. Zapraszamy do zapoznania się z relacją tekstową i fotograficzną przygotowaną przez dr. Adriana Cieślika.
16 lipca Kościół wspomina Matkę Bożą z Góry Karmel, zwaną Matką Bożą Szkaplerzną. Jest Ona także główną patronką dobrzańskiej parafii, od wiernych odbiera cześć w łaskami słynącym obrazie w ołtarzu głównym parafialnej świątyni. Odpust ku Jej czci jest więc wielkim wydarzeniem w parafii, celebrowanym szczególnie uroczyście. W tym roku świętowanie trwało cztery dni, od 13 do 16 lipca.
Uroczystości parafialne rozpoczęły się w niedzielę 13 lipca. Pierwszy dzień odpustu parafialnego był poświęcony rodzinom, był dniem modlitw w intencji rodzin. Kazania głosił ks. dr Wiesław Piotrowski, Dziekan Dekanatu Limanowskiego, Kustosz Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej. W homiliach mówił o potrzebie zawierzenia rodzin Matce Bożej, tak aby nie było w nich konfliktów, a jedynie miłość. Nawiązał też do kazania, które w latach 50. XX w. wygłosił w Dobrej ks. Piotr Bednarczyk (późniejszy biskup). Mówił w nim, iż szkaplerz jest ubezpieczeniem na drogę. W związku z tym, iż niedziela była świętem rodzin, podczas każdej Mszy Świętej małżonkowie mogli odnowić przysięgę małżeńską, a po sumie odbyło się błogosławieństwo dzieci i matek w stanie błogosławionym. Uroczysta suma była sprawowana o godzinie 11. Przewodniczył jej i procesję po niej poprowadził ks. Wiesław Piotrowski, koncelebrowali kapłani: ks. Piotr Sieja, ks. Jerzy Smoleń i ks. Wojciech Sroka.
Drugi dzień odpustu – poniedziałek – poświęcony był modlitwie w intencji chorych. Kazania głosił przez cały dzień ks. dr Piotr Jaworski – Kapelan Szpitala Powiatowego w Limanowej. Mówił w nich o szczególnej roli cierpienia w naszym życiu oraz zapewniał o Bożej opiece. Podczas mszy o godzinie 11 miało miejsce udzielenie sakramentu chorych, a po jej zakończeniu błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem na sposób Lourdes – kapłan szedł wśród wiernych z monstrancją, czyniąc nią znak krzyża niemalże nad każdym obecnym. Tej Mszy Świętej przewodniczył ks. Proboszcz Wojciech Sroka, przy koncelebrze: ks. Władysława Szyrszenia, ks. Franciszka Malarza i ks. Jakuba Jasiaka. Ks. Piotr Jaworski przewodniczył Mszy Świętej o godzinie 18, głównej Eucharystii tego dnia. Koncelebrowali ją kapłani: ks. Jerzy Smoleń i ks. Mateusz Szwabowski. Po Mszy Świętej ks. Piotr poprowadził procesję eucharystyczną wokół świątyni.
Wtorek 15 lipca był trzecim dniem odpustu parafialnego, przeznaczonym szczególnie dla pielgrzymów z dekanatu tymbarskiego. Główna Eucharystia sprawowana była o godzinie 18. Przewodniczył jej ks. Mieczysław Górski – Proboszcz Parafii pw. Św. Michała Archanioła w Szalowej. Koncelebrowali kapłani: ks. Marcin Natonek, ks. Andrzej Papież, ks. Tadeusz Piwowarski, ks. Jan Baran, ks. Franciszek Malarz oraz ks. Arkadiusz Kabaj. W homiliach głoszonych przez ks. Mieczysława przez cały dzień poruszany był temat drogi do zbawienia, którą jest nasze życie oraz ubezpieczenia na nią, jakim jest szkaplerz. Eucharystia odpustowa zgromadziła opątników z okolicznych parafii, zwłaszcza z Jurkowa, skąd licznie przybyli na dobrzański odpust w zorganizowanej pieszej pielgrzymce. Gdy przybyli, by pokłonić się Matce Bożej Szkaplerznej, powitał ich ks. proboszcz Wojciech Sroka, Kustosz Dobrzańskiego Sanktuarium. Po Mszy Świętej wszyscy zgromadzeni dali wyraz swojej wierze, uczestnicząc w procesji eucharystycznej z Najświętszym Sakramentem dookoła kościoła.
16 lipca, we adekwatny dzień odpustu ku czci Matki Bożej Szkaplerznej modlono się w intencji powołań do kapłaństwa i życia zakonnego. Powołania do służby Bożej były tematem kazań głoszonych przez ks. dr. Rafała Wierzchanowskiego – Oficjała Sądu Diecezjalnego w Tarnowie. Główna suma odpustowa pod przewodnictwem tegoż kapłana sprawowana była o godzinie 11. Koncelebrowali ją kapłani: ks. Czesław Szewczyk, ks. Andrzej Papież, ks. Jerzy Smoleń, ks. Rafał Poręba, ks. Władysław Szyrszeń, ks. Wojciech Sroka, ks. Franciszek Malarz, ks. Jan Krzyściak, ks. Robert Majka. Po Mszy Świętej miała miejsce procesja eucharystyczna.
Odpust parafialny to nie tylko uroczyste Msze Święte. To także modlitwa indywidualna. Do niej okazja była codziennie – podczas Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP oraz podczas modlitwy różańcowej, którą przed prawie każdą Eucharystią odmawiały przedstawicielki żeńskich róż różańcowych. Po każdym nabożeństwie wierni mieli możliwość przyjęcia szkaplerza i zapisania się do Rodziny Szkaplerznej. Kapłani święcili także dewocjonalia – różańce, medaliki, obrazy Matki Bożej. Każdego dnia po głównej Eucharystii miała miejsce procesja eucharystyczna wokół świątyni, będąca znakiem naszej wiary. Udział w niej umożliwiała dobra pogoda. Księża posługiwali również w konfesjonałach. Piękna liturgii dopełniały także (zwłaszcza w niedzielę) śpiew Chóru BelCanto oraz gra Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej z Dobrej.
Po nabożeństwach na najmłodszych czekały, jak zawsze, kramy odpustowe.





























































































































































































tekst i zdjęcia: Adrian Cieślik