Pacjenci urologiczni z Nowego Sącza i okolic nie muszą już szukać pomocy w dużych ośrodkach klinicznych. Dzięki współpracy krakowskiego NEO Hospital i Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu, miejscowy oddział urologii zyskał dostęp do nowoczesnych technologii i metod leczenia. W ciągu zaledwie dwóch dni wykonano tam osiem operacji raka prostaty przy użyciu robota, a nowy program medyczny obejmuje również zaawansowane laparoskopowe zabiegi raka pęcherza moczowego. Październik był rekordowym miesiącem dla oddziału, który przyjął aż 220 pacjentów.
Dzięki współpracy między krakowskim NEO Hospital a nowosądeckim Szpitalem Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego pacjenci z regionu Nowego Sącza zyskali dostęp do przełomowych metod leczenia urologicznego, na czele z zabiegami wykonywanymi przy użyciu robota da Vinci oraz nowym programem operacji laparoskopowych. To właśnie techniki małoinwazyjne – otwierają przed pacjentami z regionu perspektywę leczenia na najwyższym poziomie, dostępnego dotychczas jedynie w dużych klinikach.
Przełom dla pacjentów z regionu
Ostatnio zespół urologów ze szpitala przeprowadzili osiem operacji raka prostaty przy pomocy robota da Vinci w ciągu dwóch dni, co stanowi osiągnięcie na miarę najlepszych europejskich ośrodków. Urologowie z entuzjazmem podchodzą do możliwości, jakie oferuje robotyka medyczna. Jak wyjaśnia
dr n. med. Paweł Wisz, który wykonał już ponad 1500 zabiegów robotycznych: „Robot da Vinci pozwala nam działać z precyzją, która wcześniej była poza naszym zasięgiem. Widzimy operowany obszar w dziesięciokrotnym powiększeniu, co daje możliwość precyzyjnego usunięcia nowotworu, minimalizując uszkodzenia sąsiadujących tkanek.”
Małoinwazyjne metoda walki z rakiem pęcherza
Przełomowe dla pacjentów z regionu są również zabiegi laparoskopowej cystektomii radykalnej w leczeniu raka pęcherza moczowego. Dotąd pacjenci z Nowego Sącza potrzebujący wysokospecjalistycznych zabiegów urologicznych musieli szukać pomocy w dużych ośrodkach klinicznych. Dzięki nowym technologiom, które wprowadził NEO Hospital nie tylko mogą pozostać bliżej swoich rodzin i środowiska, ale zyskują bardziej precyzyjne, mniej obciążające leczenie. „Cystektomia radykalna to wyjątkowo wymagający zabieg, w którym precyzja jest kluczowa. Techniki laparoskopowe pozwalają nam przeprowadzić operację, minimalizując ryzyko krwawienia i uszkodzeń tkanek, co ma ogromne znaczenie dla pacjentów. Obserwujemy szybki powrót do zdrowia, co jeszcze kilka lat temu było nieosiągalne. Dzięki nowoczesnym narzędziom nasz oddział może podjąć się leczenia choćby złożonych przypadków”. – mówi zastępca kierownika Oddziału Urologii – lek. med. Dominik Chorągwicki.
Nowy poziom opieki zdrowotnej dla regionu
Wprowadzenie innowacyjnych technologii do Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego jest krokiem milowym dla oddziału urologii.
Jak podkreśla lek. med. Łukasz Bełch, kierownik Oddziału Urologii: „Naszą misją jest nie tylko leczenie, ale również budowanie świadomości pacjentów i zapewnienie im kompleksowej opieki. Pacjenci mogą czuć się pod naszą opieką bezpiecznie i komfortowo. Z każdym miesiącem udowadniamy, iż opieka na światowym poziomie jest możliwa również w mniejszych miastach”.
Nowoczesna medycyna dla lokalnych pacjentów
Wprowadzenie technologii robotycznej i technik laparoskopowych do nowosądeckiego szpitala to odpowiedź na światowy trend wzrostu popularności chirurgii małoinwazyjnej, która zapewnia pacjentom szybszy powrót do zdrowia i minimalizuje ryzyko powikłań. Pacjenci z regionu mogą teraz korzystać z zaawansowanych metod leczenia blisko domu, bez konieczności długich podróży.
Warto podkreślić, iż globalne badania WHO i raporty z USA i Europy w latach 2015-2019 wskazują, iż odsetek operacji minimalnie inwazyjnych wzrósł o 12% w krajach takich, jak Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania i Wielka Brytania, a liczba operacji otwartych zmniejszyła się o 8%. W Stanach Zjednoczonych w tym samym okresie odsetek operacji małoinwazyjnych wzrósł o 10%, podczas gdy liczba operacji otwartych spadła o prawie 15%. w tej chwili w tych krajach ponad 70% wszystkich operacji jest przeprowadzana dzięki technik małoinwazyjnych.
Teraz również Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego dołącza do grona elitarnych placówek, które oferują pacjentom najnowsze osiągnięcia technologiczne w leczeniu nowotworów urologicznych.
***
O NEO Hospital:
Nowoczesny szpital XXI w. to sprawne i twórcze połączenie dwóch podstaw: ludzi i technologii. Należący do Grupy NEO HOSPITAL Szpital na Klinach łączy lekarzy z nowoczesnym sprzętem, budując efektywny i przyjazny pacjentowi ośrodek medyczny. Szpital na Klinach powstał z przekonania, iż troska o zdrowie, godność, poczucie komfortu i bezpieczeństwa pacjenta to najważniejsze wartości. Szpital na Klinach tworzy blisko 200-osobowy zespół specjalistów i lekarzy, którzy stosują kliniczne praktyki na bazie doświadczeń zdobytych w polskich i zagranicznych ośrodkach. Oferuje opiekę medyczną na poziomie ambulatoryjnym, diagnostycznym i zabiegowym, m.in. w zakresie ginekologii, urologii, ortopedii i chirurgii: ogólnej, naczyniowej, onkologicznej oraz chirurgii plastycznej. Działalność szpitala i wysoka jakość świadczonych usług zyskała potwierdzenie międzynarodowych organizacji takich jak International Bariatric Club – Oxford University, czy International Hospital Federation.
Więcej informacji: www.szpitalnaklinach.pl