22 marca w Miejskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie organizowane przez Bibliotekę Pedagogiczną w Radomiu Filia w Pionkach oraz Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach, poświęcone historii i kulturze społeczności żydowskiej naszego regionu.
Jest to kolejny etap projektu edukacyjnego pn. „Utrwalić od zapomnienia – społeczeństwo żydowskie naszego regionu” realizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną. Wybór tematyki projektu nie był przypadkowy. W miejscowościach takich jak Radom, Kozienice, Zwoleń, Gniewoszów czy Dęblin, ludność żydowska stanowiła znaczny procent społeczeństwa. W Pionkach również mieszkali Żydzi. Tuż przed wojną mniejszość żydowska w naszej miejscowości liczyła 5% mieszkańców, czyli około 450 osób. Społeczność żydowska w Pionkach była rozproszona – nie istniała zwarta gmina, nie było synagogi. Do dziś nie zachowały się też żadne materialne ślady obecności żydowskich mieszkańców Pionek.
Ale w naszym regionie znajdziemy wiele pamiątek dziedzictwa żydowskiego w postaci obiektów architektury, miejsc martyrologii, cmentarzy, a także wspomnień mieszkańców.
W czasie spotkania w Miejskim Ośrodku Kultury pani Julia Hryshko -przedstawiciel Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, przybliżyła uczestnikom zwyczaje życia codziennego społeczności żydowskiej. Mówiła m. in. o przejściu chłopców i dziewcząt w czas dorosłości i zaprezentowała film o żydowskim weselu. Grupa Teatralna Miejskiego Ośrodka Kultury w Pionkach, pod kierunkiem pani Karoliny Mroczek-Łuszczyk, przedstawiła scenę wesela żydowskiego. Pani Anna Lipska – kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu Filia w Kozienicach opowiedziała zebranym o historii społeczności żydowskiej w Kozienicach. Spotkanie uświetniły piosenki zaśpiewane przez Klarę Jurek, uczennicę Zespołu Szkół w Pionkach, Szkoły Muzycznej w Pionkach oraz Społecznego Ogniska Muzycznego w Pionkach przy akompaniamencie pana Marcina Alota – dyrektora Społecznego Ogniska Muzycznego.
Ta niecodzienna lekcja historii może zainspiruje uczestników, szczególnie młodszego pokolenia, do poznawania wielokulturowej przeszłości naszego regionu.