W ciągu najbliższych dni mieszkańcy powiatu brzeskiego muszą przygotować się na intensywne i długotrwałe opady deszczu. IMGW oraz niezależne serwisy pogodowe ostrzegają przed możliwością gwałtownych wzrostów stanów wód, podtopieniami, a choćby lokalnymi przekroczeniami stanów alarmowych na rzekach. Z modelu pogodowego udostępnionego na portalu Meteologix.com wynika, iż na terenie powiatu brzeskiego do piątku może spaść od 125 do choćby 150 mm deszczu.
Zgodnie z najnowszą prognozą hydrologiczną IMGW z dnia 7 lipca 2025 r., sytuacja pogodowa nad Polską ulega gwałtownemu pogorszeniu. Już od środy (9 lipca) do piątku (11 lipca) prognozowane są intensywne opady deszczu i burze, które mogą objąć południowe, centralne oraz północno-wschodnie regiony kraju – w tym województwo opolskie i powiat brzeski.
Wydane zostały ostrzeżenia hydrologiczne 1 i 2 stopnia, a lokalnie możliwe jest ogłoszenie choćby najwyższego 3 stopnia – w przypadku gwałtownego wezbrania wód i przekroczenia stanów alarmowych. Największe zagrożenie dotyczy obszarów zurbanizowanych, zlewni górskich oraz terenów o słabej przepuszczalności gruntu, gdzie woda może gromadzić się błyskawicznie.
Dodatkowo, najnowsze analizy serwisu Polscy Łowcy Burz wskazują na rosnące ryzyko ekstremalnie silnych opadów, których skumulowana suma może przekroczyć 100 mm. Eksperci zaznaczają jednak, iż mimo w tej chwili niskich stanów wód na Wiśle, tak intensywne opady mogą spowodować podtopienia choćby przy korzystnej sytuacji hydrologicznej. najważniejsze będą najbliższe dni i rozwój zjawisk konwekcyjnych.
Z kolei z modelu pogodowego udostępnionego na portalu Meteologix.com wynika, iż na terenie powiatu brzeskiego do piątku może spaść od 125 do choćby 150 mm deszczu. Taka suma opadów w tak krótkim czasie stwarza realne ryzyko poważnych zakłóceń w funkcjonowaniu infrastruktury deszczowej, utrudnień komunikacyjnych, a także lokalnych podtopień.
Meteologix.com to profesjonalna platforma meteorologiczna rozwijana przez firmę Meteologix AG (Szwajcaria). Serwis oferuje wysokorozdzielcze modele pogodowe (takie jak ECMWF, ICON, GFS czy UM), dane satelitarne i wizualizacje meteorologiczne w czasie rzeczywistym, wykorzystywane przez meteorologów i służby kryzysowe w całej Europie.
Poniżej zamieszczamy zrzut ekranu z prognozy modelu GFS na portalu meteologix.com, który prezentuje przewidywane sumy opadów dla regionu do piątku 11 lipca – z wyraźnie zaznaczonym pasem szczególnego zagrożenia obejmującym także powiat brzeski.
Apelujemy do mieszkańców o zachowanie ostrożności, monitorowanie komunikatów IMGW oraz unikanie podróży i parkowania w pobliżu rzek, kanałów deszczowych i terenów zagrożonych zalaniem.
