Uwaga, upał! Może być groźny dla naszego zdrowia i życia

2 godzin temu
Zdjęcie: 07.07.2021. Kielce. Fontanny miejskie. Kurtyna wodna na Placu Artystów / Wiktor Taszłow / Radio Kielce


Wysokie temperatury nie odpuszczają. W niedzielę (28 czerwca) dla większości kraju, w tym dla województwa świętokrzyskiego, obowiązuje najwyższy alert trzeciego stopnia przed upałem. IMGW informuje, iż w naszym regionie temperatura może sięgnąć 39 stopni Celsjusza.

Wysokie temperatury powietrza mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a choćby życia. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, osób w podeszłym wieku oraz cierpiących na przewlekłe schorzenia – ostrzegają lekarze. Długotrwałe przebywanie na słońcu i zbyt małe nawodnienie mogą doprowadzić do przegrzania organizmu, a w skrajnych przypadkach do udaru cieplnego.

Prof. Beata Wożakowska–Kapłon, kierownik I Kliniki Kardiologii i Elektroterapii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii informuje, iż objawem udaru cieplnego może być m.in. szybkie oddychanie, czy szybkie bicie serca.

– Mogą to być bóle, zawroty głowy, niepokój, dezorientacja w otoczeniu, ale również uczucie osłabienia, zaczerwieniona skóra, gorąca skóra, czyli objawy, które nie są może bardzo specyficzne, ale o ile występują nagle po nasłoneczniu lub w jego trakcie, to powinny nas zaniepokoić – mówi specjalistka.

W przypadku podejrzenia udaru cieplnego należy zadzwonić po pogotowie – podkreśla prof. Beata Wożakowska–Kapłon.

– Taka osoba powinna być przeprowadzona lub przeniesiona do zaciemnionego miejsca, z niską temperaturą. Poszkodowanego należy okładać choćby lodem i na pewno skorzystać z pomocy medycznej – dodała prof. Beata Wożakowska – Kapłon.

W ubiegłym roku w regionie świętokrzyskim z pomocy lekarza skorzystało ponad 100 pacjentów, u których doszło do przegrzania organizmu.


Idź do oryginalnego materiału